BENZODIAZEPINY-FAKTY PRZYDATNE W PRAKTYCE KAŻDEGO PSYCHIATRY

Certyfikowane szkolenie online


Termin szkolenia: 29 listopada 2024 r. (piątek) w godz. 18:30 – 20:30
Benzodiazepiny to grupa leków często stosowanych w psychiatrii, ale jak wie każdy lekarz - prowadzenie leczenia przy ich użyciu może wiązać się też z wieloma, często nieoczywistymi wyzwaniami. Chcesz wiedzieć, jak sobie z tym radzić? Bezpłatne szkolenie dr n.med. Piotra Wierzbińskiego jest dla Ciebie! 
W trakcie webinaru Ekspert odniesie się do szeregu dylematów psychiatrów, którzy stosują BDZ w swojej praktyce. Odpowie m.in. na takie pytania, jak:


  • jak bezpiecznie używać benzodiazepin w leczeniu ambulatoryjnym?
  • jak zadbać o bezpieczeństwo leczenia i minimalizować ryzyko, że stosowanie benzodiazepin pogorszy stan psychiczny Pacjenta(-ki) czy doprowadzi do uzale$nienia?
  • jak i krok po kroku odstawiać BDZ w trybie ambulatoryjnym u Pacjentów - w jakich sytuacjach jest to w ogóle możliwe w takiej formie, kiedy możemy podjąć taką próbę, a kiedy bezwzględnie kierujemy na detoks szpitalny? 
  • jak postępować w przypadku pojawienia się objawów lękowych z odbicia, objawów neurologicznych, abstynencyjnych w trakcie redukcji dawek? 
  • jakie mamy możliwości postępowania w obszarze zaburzeń funkcji poznawczych powstałych w wyniku przewlekłego stosowania leków z grupy BDZ?

Objawy lękowe należą do najpowszechniejszych problemów spotykanych w praktyce psychiatrycznej. W ich przypadku lekarz może wybierać spośród bardzo szerokiego wachlarza leków, a benzodiazepiny to jedne z najczęściej używanych. Stosowanie leków z tej grupy uchodzi za bardzo skuteczne, przynoszące Pacjentowi natychmiastową ulgę, ale i niosące za sobą ryzyko - nie tylko związane z potencjałem uzale$niającym. Prawdopodobnie każdy psychiatra zetknął się w swojej praktyce z Pacjentem(-ką), który doświadcza zaburzeń funkcji poznawczych wskutek przewlekłego używania BDZ lub tzw. lęku z odbicia po odstawieniu. W rozmowach z lekarzami często słyszymy też, że mierzycie się z wątpliwościami, kiedy wdrożenie benzodiazepin będzie bezpieczne dla Pacjenta(-ki) - nie nasili innych objawów zaburzeń zdrowia psychicznego czy tendencji autodestrukcyjnych. Program nadchodzącego szkolenia dr n.med. Piotra Wierzbińskiego został opracowany na podstawie wnikliwej analizy potrzeb psychiatrów - to praktyczne kompendium wskazówek i najnowszych wytycznych. Uzyskasz odpowiedzi na najtrudniejsze pytania i dowiesz się, jak prowadzić bezpieczne leczenie BDZ oraz jak reagować w obliczu trudności.

PRAKTYCZNY PROGRAM
  • Schematy odstawiania BDZ - zmiana leków krótko działających na długo działające, dawki równoważne
  • Nie tylko benzodiazepiny: zalecane alternatywy w leczeniu silnego lęku 
  • Postępowanie w przypadku nasilenia objawów psychiatrycznych w trakcie odstawiania BDZ: zespołu abstynencyjnego, tzw. lęku z odbicia, objawów depresyjnych, myśli rezygnacyjnych, myśli “s”
  • Stosowanie benzodiazepin w ostrym stresie a ryzyko PTSD
  • Stosowanie benzodiazepin u Pacjenta z depresją a nasilenie myśli “s” i ryzyko próby “s”
  • Stosowanie BDZ u ciężarnych i karmiących piersią


DLA KOGO?

Webinar jest nieodpłatny - zwiększamy dostęp do rzetelnej, najnowszej wiedzy medycznej. Zapraszamy wszystkich lekarzy, którzy chcą zdobyć, uporządkować lub zrewidować swoją wiedzę dot. leczenia przy użyciu benzodiazepin


Webinar poprowadzi dr.n.med Piotr Wierzbiński

lekarz specjalista psychiatra z ponad 20-letnim doświadczeniem zawodowym, autor ponad 70 publikacji naukowych oraz licznych doniesień zjazdowych prezentowanych na konferencjach w Polsce i za granicą. W latach 2006-2014 piastował stanowisko asystenta w Klinice Psychiatrii Dorosłych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, a obecnie prowadzi własną praktykę lekarską. Członek Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz Międzynarodowego Towarzystwa Psychiatrii Sportowej. W ramach rozwoju naukowo - klinicznego odbył cykl wyjazdów szkoleniowych do Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu w Sienie we Włoszech. 

Jego obecne zainteresowania naukowe i tematyka publikacji skupiają się m.in. dookoła tematyki epidemiologii i farmakoterapii w psychiatrii, psychiatrii sportowej, suicydologii oraz zagadnień z pogranicza medycyny somatycznej i psychiatrii. Organizator ogólnopolskich konferencji “Psychiatria w Pytaniach i Odpowiedziach” oraz “Psychiatria dla POZ”. Prowadzi ogólnopolskie szkolenia dla psychiatrów oraz lekarzy innych specjalności z zakresu epidemiologii, diagnostyki i leczenia farmakologicznego chorób i zaburzeń psychicznych. Jest współautorem książek, wydawanych m.in. nakładem Wydawnictwa PZWL: „Depresja 2016” , „Depresja 2017”, „Farmakoterapia w Psychiatrii Ambulatoryjnej”, „Kompendium kwetiapiny”, „Kompendium kwetiapiny cz. II” oraz „Dopingu w sporcie”. W wolnych chwilach uprawia sport - jest pasjonatem koszykówki, wielokrotnym uczestnikiem i medalistą Mistrzostw Polski Uczelni Medycznych oraz Ogólnopolskich Igrzysk Lekarskich. 

Co zyskam zapisując się na szkolenie online?

Dostęp zawiera:

– udział w szkoleniu online „na żywo” – spotkanie odbywa się w pokoju webinarowym ClickMeeting;

– możliwość obejrzenia nagrania 2-godzinnego szkolenia przez 30 dni od daty premiery/zakupu nagrania;

– imienny certyfikat uczestnictwa – szkolenia organizowane w ramach Platformy PsychoMedic.edu.pl są certyfikowane, a certyfikat otrzymują nie tylko osoby, które biorą udział w szkoleniu „na żywo”, ale również te, które korzystają z nagrania archiwalnego;

– zaproszenie do zamkniętej grupy „Społeczność Akademii Terapeuty” na portalu Facebook.

Sprawdź ofertę subskrypcji naszych szkoleń TUTAJ

Sprawdź inne szkolenia PsychoMedicEDU

"Wyzwania w leczeniu depresji i lęku – wytyczne i wskazówki od prezeski PTP. Szkolenie zaawansowane." prof. dr hab. n. med. Dominika Dudek "ADHD u dorosłych - diagnostyka i psychofarmakoterapia. Zaawansowane kompendium dla lekarzy" dr n. med. Tomasz Gondek, lek. Agata Todzia-Kornaś, mgr Olga Maracewicz "Depresja z przebiegiem sezonowym. Co lekarz psychiatra powinien wiedzieć o rytmach biologicznych i chronoterapii?" prof dr hab. n. med Adam Wichniak "Farmakoterapia a psychoterapia - fundamentalne szkolenie dla psychologów i terapeutów na 2024r." lek. Maciej Dul "Współwystępowanie ADHD i ChAD, OCD, uzależnień – praktyczne wytyczne do diagnozy i leczenia" dr n. med. Tomasz Gondek "Pacjent z zaburzeniami psychosomatycznymi - jakie techniki ISTDP mogą pomóc w terapii?" dr Przemysław Duchniewicz "ABC seksualności pacjenta w gabinecie psychoterapeuty" dr hab. n. med. Michał Lew - Starowicz "Kannabinoidy w psychiatrii - najnowsze standardy i kierunki dalszych badań" dr hab. n. med. Anna Klimkiewicz, mgr Izabela Słoniewska ”Jak pomagać ofiarom narcystycznych rodziców i partnerów?” mgr Ewelina Wysocka „Pacjentka w ciąży i połogu – 10 typowych trudności i 10 strategii pracy terapeutycznej” mgr Justyna Trojanowska-Juras „Borderline w praktyce psychoterapeuty – strategie pracy terapeutycznej i rola relacji terapeutycznej” dr n. społ. Agnieszka Bożek „Terapia schematu w pracy z osobami dotkniętymi parentyfikacją w dzieciństwie” mgr Przemysław Mućko
Masz pytania? 

W razie trudności w dokonaniu płatności, pytań lub wątpliwości prosimy o wiadomość na adres e-mail: [email protected]