CHOROBY OTĘPIENNE: DIAGNOZA RÓŻNICOWA I POMOC PSYCHOLOGICZNA DLA PACJENTÓW I ICH OPIEKUNÓW

Certyfikowane szkolenie online


Termin szkolenia: 20 maja 2024 r. (poniedziałek) w godz. 18:00 – 21:00
Psychologu, psychoterapeuto! 

Choroby neurodegeneracyjne dotykają już co najmniej pół miliona Polaków - co niemal zawsze wpływa też na życie kilku bliskich każdej z tych osób. To oznacza, że pomocy w związku z otępieniem może potrzebować nawet 7% naszego społeczeństwa. Dlatego musisz wiedzieć, jak:

rozpoznawać u Pacjentów objawy zespołów otępiennych i różnicować je z innymi zaburzeniami - tak, aby ich trudności nie zostały mylnie zrzucone na karb wieku czy depresji; 

wspierać osoby z otępieniem na różnych etapach choroby i w różnym stanie zdrowia psychicznego; 

pomagać opiekunom, którzy czują się przeciążeni obowiązkami przy podopiecznym, doświadczają agresji z jego strony, przejawiają pierwsze objawy lęku czy zaburzeń nastroju. 

Zapisz się na szkolenie i skorzystaj z wieloletniego doświadczenia psycholożki, badaczki, specjalistki psychogeriatrii:

Choroby neurodegeneracyjne są często kojarzone z osobami starszymi, ale mogą dotykać Pacjentów w każdym wieku. Niezależnie więc od wieku Pacjenta(-ki), któremu(-ej) pomagamy, powinniśmy być wrażliwi na przejawy zaburzeń myślenia, pamięci, komunikacji, ogólnej orientacji. W sytuacji, gdy u Pacjenta(-ki) pojawiają się symptomy podobne do tych występujących w otępieniu, niezwykle ważna jest diagnoza różnicowa z zaburzeniami zdrowia psychicznego. Ważne jest szczególnie różnicowanie otępienia z depresją, która z jednej strony daje objawy podobne do chorób neurodegeneracyjnych, a z drugiej - często z nimi współwystępuje. Precyzyjna diagnoza jest niezbędna, aby opracować plan terapii, który będzie odpowiadał na wszystkie potrzeby osoby. Wśród specjalistów niestety wciąż istnieje mylne przekonanie, że osoby doświadczające otępienia nie są w stanie czerpać ze wsparcia psychologicznego; prawda jest jednak taka, że często bardzo go chcą i potrzebują, ale musi być ono dostosowane do ich specyficznych trudności. 

Kolejnym i wciąż zaniedbanym obszarem jest psychoedukacja i pomoc psychologiczna dla opiekunów Pacjentów z otępieniem. Objaśnienie im kwestii związanych z chorobą bliskiej osoby, przy jednoczesnym zainteresowaniu ich potrzebami i przeżyciami, jest w stanie przynieść ogromne korzyści: obniżyć poziom napięcia związany z trudnymi zachowaniami Pacjenta, zapobiec tzw. zespołowi wypalenia i utrzymać przestrzeganie zaleceń lekarskich. 

Nasze szkolenie jest propozycją dla każdego specjalisty zdrowia psychicznego, który chce skutecznie pomagać osobom dotkniętym otępieniem i ich bliskim, ale czuje, że nie zdobył jeszcze w tym zakresie wystarczającej wiedzy i umiejętności. 


PRAKTYCZNY PROGRAM

1) Najczęściej występujące zespoły otępienne - jak rozpoznawać pierwsze objawy i przeprowadzać diagnostykę neuropsychologiczną w kierunku:

  • choroby Alzheimera i podobnych zespołów otępiennych, 
  • otępienia z ciałami Lewy’ego, 
  • otępienia naczyniowego, 
  • otępienia czołowo-skroniowego, 
  • łagodnych zaburzeń poznawczych. 

2) Współwystępowanie chorób neurodegeneracyjnych i zaburzeń nastroju - wytyczne do diagnozy różnicowej i terapii psychologicznej dla osób z depresją i otępieniem

3) Zespół wypalenia opiekuna: czym jest, skąd się bierze, jak go rozpoznać i jak skutecznie pomagać osobom nim dotkniętym? 

4) Jak nawiązywać pomocną relację i prowadzić:

  • interwencję kryzysową dla osób po otrzymaniu informacji o diagnozie otępienia u kogoś bliskiego, 
  • wsparcie terapeutyczne dla opiekunów w kryzysie na różnych etapach choroby bliskiego? 

5) Złote standardy diagnozy zespołów otępiennych i współpracy z opiekunami


DLA KOGO?

Na szkolenie bardzo ciepło zapraszamy wszystkich, którzy chcą wiedzieć, jak skutecznie pomagać osobom z podejrzeniem/rozpoznaniem otępienia i ich bliskim. Szkolenie zostało zaprojektowane z myślą m.in. o psychologach i psychoterapeutach różnych nurtów, lekarzach psychiatrach, geriatrach i pozostałych specjalności, pielęgniarzach i pielęgniarkach, pracownikach domów pomocy społecznej, domów seniora, ośrodków interwencji kryzysowej, różnych sektorów ochrony zdrowia.

Uwaga! Webinar zalicza godziny praktyk studenckich, stażu. Godziny mogą się sumować, gdy wybierzesz więcej niż jeden webinar. Podbijamy dziennik praktyk przy 5 (lub więcej) ukończonych szkoleniach. Zainteresowanych studentów prosimy o kontakt na: [email protected]

Certyfikat ze szkolenia można użyć do przedłużenia certyfikatu psychoterapeuty Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczo-Behawioralnej PTTPB. 


Na webinar zaprasza dr n. społ. Magdalena Leszko:

doktor nauk społecznych w dziedzinie psychologii, gerontolożka, nauczycielka akademicka, certyfikowana trenerka metody Montessori Senior i metody pozytywnego podejścia do opieki (PAC). Większość swojej kariery zawodowej poświęciła pracy na rzecz seniorów i ich opiekunów. Jako stypendystka Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta ukończyła studia doktoranckie na University of Kansas i staż na Northwestern University (USA), gdzie prowadziła badania nad wczesnym wykrywaniem choroby Alzheimera i czynnikami wpływającymi na powstawanie chorób otępiennych. Jej projekt dotyczący poprawy jakości życia osób z chorobą Alzheimera został nagrodzony przez prestiżową Fundację “The Millenials Trains Project”. Jest autorką licznych publikacji naukowych i popularnonaukowych, zwłaszcza z obszaru funkcjonowania opiekunów osób z chorobą Alzheimera. Obecnie jest wykładowczynią i pracownicą naukową Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Moravian University (USA). Prowadzi grupę wsparcia dla opiekunów osób z chorobami neurodegeneracyjnymi, a także indywidualną praktykę psychologiczną. Jest założycielką i redaktorką prowadzącą portalu “Akademia Seniorów”, na którym dzieli się swoją wiedzą z zakresu chorób otępiennych i metod ich zapobiegania.  

Co zyskam wykupując bilet na szkolenie online?

W cenie zawierają się:

– udział w szkoleniu online „na żywo” – spotkanie odbywa się w pokoju webinarowym ClickMeeting;

– możliwość obejrzenia nagrania 3-godzinnego szkolenia przez 90 dni od daty premiery/zakupu nagrania;

– imienny certyfikat uczestnictwa – szkolenia organizowane w ramach Akademii Terapeuty PsychoMedic.pl są certyfikowane, a certyfikat otrzymują nie tylko osoby, które biorą udział w szkoleniu „na żywo”, ale również te, które korzystają z nagrania archiwalnego;

– zaproszenie do zamkniętej grupy „Społeczność Akademii Terapeuty” na portalu Facebook.

Sprawdź ofertę subskrypcji naszych szkoleń TUTAJ

Sprawdź inne szkolenia Akademii Terapeuty

"Trauma rozwojowa - jak skutecznie pomóc dziecku, integrując założenia neurobiologii i współczesnej psychoterapii?" dr Kamila Kuprowska-Stępień "ADHD, CHAD, a może borderline? Wskazówki do diagnozy różnicowej" mgr Agata Kowalska "Jak „nie wiedzieć” w psychoterapii? O zaletach irrewerencji w praktyce terapeutycznej" prof. dr hab. n. med. Bogdan de Barbaro "Pacjent z chorobą nowotworową - jak prowadzić interwencję kryzysową i psychoterapię?" prof. dr hab. n. med. Krystyna Walden-Gałuszko "Jak wykorzystywać wiedzę o mózgu? Wskazówki z neuronauki dla psychologów, terapeutów, menadżerów" mgr Anna Connor-Łakomy "Niezgodność płciowa, transpłciowość i niebinarność - co trzeba wiedzieć w 2023 roku?" mgr Dominik Haak "Tajemnice i pułapki przeszłych zranień - praktyczne wskazówki do pracy z Pacjentem" dr Bogna Szymkiewicz-Kowalska „Małe i duże kobiety w spektrum autyzmu: obraz kliniczny, diagnoza, terapia” mgr Renata Sikorska „Pacjent LGBT w gabinecie psychologa – o zdrowiu psychicznym i fizycznym, związkach i terapii” dr hab. Grzegorz Iniewicz „Praca nad samooceną u osób z zaburzeniami odżywiania” mgr Aleksandra Ulatowska „Terapia schematów w leczeniu zaburzenia osobowości typu borderline” mgr Paweł Górny
Masz pytania? 

W razie trudności w dokonaniu płatności, pytań lub wątpliwości prosimy o wiadomość na adres e-mail: [email protected]