DYSFUNKCJONALNE SCHEMATY DDA/DDD - JAK ZMIENIAĆ JE W PSYCHOTERAPII? WYTYCZNE I WSKAZÓWKI DLA TERAPEUTÓW 

Certyfikowane szkolenie online


Termin szkolenia: 10 stycznia 2024 r. (środa) w godz. 18:00 – 21:00
W jaki sposób rozumie się teraz pojęcie DDA/DDD? Czy taki syndrom w ogóle istnieje? Co powinien o tym wiedzieć każdy psycholog, terapeuta? 

Jak przeprowadzić diagnozę, a następnie dopasować techniki i interwencje do specyficznych trudności, jakie przeżywa nasz(a) Pacjent(ka) DDA/DDD?

Jakie są sprawdzone strategie terapii osób DDA/DDD - a jakie często używane interwencje nie są skuteczne?

Jakie są najczęstsze błędy, które mogą prowadzić do wypadnięcia Pacjenta DDA/DDD z terapii? Jak ich uniknąć?

Zapisz się na szkolenie czołowej ekspertki z zakresu terapii DDA, DDD i uzależnień - dr n.hum. Ewy Woydyłło!

Pojęcie Dorosłych Dzieci Alkoholików powstało w wyniku obserwacji, jakie poczynili uczestnicy grup wsparcia dla dzieci osób uzależnionych. Zauważyli, że choć doświadczenia każdego z nich były unikalne, to ich trudności w relacjach ze sobą i innymi były bardzo podobne. Ich spostrzeżenia zostały opublikowane w prasie i wkrótce potem potwierdzone przez wielu psychoterapeutów, co wywołało poruszenie i dyskusję na całym świecie. Stało się jasne, że wychowywanie się w rodzinie z problemem alkoholowym (lub w inny sposób dysfunkcyjnej) zostawia dotkliwe ślady na całe życie - nawet, jeśli człowiek uniezależni się od rodziców, znajdzie partnera, będzie miał swoje dzieci. 

Hasło “Dorosłe Dzieci Alkoholików” początkowo znajdowało potwierdzenie wyłącznie w historiach klinicystów i Pacjentów. Dziś dysponujemy też wynikami licznych badań, które dowiodły związku zaburzeń psychicznych opiekunów z dużymi trudnościami ich dzieci. Funkcjonowanie osób DDA/DDD jest badane przez psychologów rozwojowych, psychotraumatologów, a nawet neurobiologów i innych naukowców. Niezależnie od tego, czy ich problemy nazwiemy syndromem DDA, mieszanymi zaburzeniami osobowości lub traumą złożoną - jest pewne, że one istnieją, a dotknięci nimi Pacjenci wymagają fachowej pomocy. 

Wraz ze świadomością społeczeństwa rośnie liczba osób w różnym wieku, które uświadamiają sobie, że źródłem ich aktualnych trudności mogą być traumatyczne doświadczenia z rodziny pochodzenia - i zaczynają poszukiwać pomocy. To sprawia, że każdy psychoterapeuta powinien posiadać rzetelną wiedzę i umiejętności niezbędne do prowadzenia skutecznej terapii DDA/DDD. 


PRAKTYCZNY PROGRAM
  • DDA/DDD jako psychoterapeuci - jak własne doświadczenia mogą wpływać na sposób prowadzenia terapii? Jak zadbać o siebie i Pacjentów, prowadząc terapię osób o podobnych przeżyciach? 
  • Dlaczego “syndrom”? Praktyczne informacje na temat pojęcia DDA i DDD
  • Skala od 1 do 10 pod względem rodzajów i nasilenia szkód u DDA/DDD - jak i po co wykorzystywać ją na pierwszych spotkaniach z Pacjentem? 
  • Najczęstsze dysfunkcje w domach DDA/DDD: podobieństwa i konsekwencje 
  • Dzieciństwo zagrożone: jakie strategie ratunkowe wykorzystują dzieci z dysfunkcjonalnych rodzin i jak wpływają one na ich późniejsze trudności?
  • DDA w dorosłych relacjach - przemoc, manipulacja, zachowania autodestrukcyjne - jak rozpoznać trudności, które występują w funkcjonowaniu interpersonalnym naszego Pacjenta? Jakie interwencje zastosować?
  • Jak pracować z najbardziej dotkliwymi objawami u osób DDA/DDD - utrwalonym poczuciem winy czy rolą wiecznej ofiary?
  • Jak pomóc Pacjentowi w przebaczeniu (ale nie zapomnieniu)?
  • Wyzdrowienie - jak formułować cele i sposób ich realizacji w terapii DDA/DDD? Po czym rozpoznać, że zostały osiągnięte? 


DLA KOGO?

Na szkolenie zapraszamy wszystkich specjalistów, którzy chcą skutecznie pomagać Pacjentom pochodzącym z rodzin dysfunkcyjnych. Zapraszamy zwłaszcza studentów psychologii, psychologów i psychoterapeutów różnych nurtów i na różnym etapie rozwoju zawodowego, lekarzy psychiatrów i pozostałych specjalności, pracowników pomocy społecznej i organizacji pozarządowych - a także wszystkich kształcących się w wyżej wymienionych kierunkach.

Uwaga! Webinar zalicza godziny praktyk studenckich, stażu. Godziny mogą się sumować, gdy wybierzesz więcej niż jeden webinar. Podbijamy dziennik praktyk przy 5 (lub więcej) ukończonych szkoleniach. Zainteresowanych studentów prosimy o kontakt na: [email protected]

Certyfikat ze szkolenia można użyć do przedłużenia certyfikatu psychoterapeuty Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczo-Behawioralnej PTTPB. 


Na webinar zaprasza nasza Mistrzyni, dr n.hum. Ewa Woydyłło-Osiatyńska:

doktor psychologii, psychoterapeutka, specjalistka terapii uzależnień, nauczycielka akademicka, pisarka. Absolwentka studiów psychologicznych na Antioch University w Los Angeles (USA). Od blisko 40 lat pracuje w Ośrodku Terapii Uzależnień Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Równolegle, od kilkudziesięciu lat, działa na rzecz rozwoju i popularyzowania wiedzy na temat terapii uzależnień, DDA i DDD - prowadziła zajęcia m.in. na Uniwersytecie Warszawskim, Łódzkim, w Akademii Pedagogicznej w Krakowie; jest aktywną członkinią Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, Fundacji ABCXXI oraz Fundacji im. Stefana Batorego, gdzie koordynuje Regionalny Program Przeciwdziałania Uzależnieniom. Spopularyzowała w Polsce uznaną na całym świecie strategię terapii uzależnień, tzw. Model Minnesota. Jest autorką kilkudziesięciu publikacji i książek naukowych oraz popularnonaukowych z zakresu psychologii. Otrzymała medal św. Jerzego za swoje osiągnięcia i wkład włożony w rozwój wiedzy psychologicznej, a także odznaczenie Ministra Sprawiedliwości za pracę z uzależnionymi w więzieniach.

Co zyskam wykupując bilet na szkolenie online?

W cenie zawierają się:

– udział w szkoleniu online „na żywo” – spotkanie odbywa się w pokoju webinarowym ClickMeeting;

– możliwość obejrzenia nagrania 3-godzinnego szkolenia przez 90 dni od daty premiery/zakupu nagrania;

– imienny certyfikat uczestnictwa – szkolenia organizowane w ramach Akademii Terapeuty PsychoMedic.pl są certyfikowane, a certyfikat otrzymują nie tylko osoby, które biorą udział w szkoleniu „na żywo”, ale również te, które korzystają z nagrania archiwalnego;

– zaproszenie do zamkniętej grupy „Społeczność Akademii Terapeuty” na portalu Facebook.

Sprawdź ofertę subskrypcji naszych szkoleń TUTAJ

Sprawdź inne szkolenia Akademii Terapeuty

Masz pytania? 

W razie trudności w dokonaniu płatności, pytań lub wątpliwości prosimy o wiadomość na adres e-mail: [email protected]