FARMAKOTERAPIA A PSYCHOTERAPIA FUNDAMENTALNE SZKOLENIE DLA PSYCHOLOGÓW I TERAPEUTÓW NA 2024R.

Certyfikowane szkolenie online

Psychiatria jest siostrą i naturalnym sprzymierzeńcem psychoterapii. Ale żeby terapia farmakologiczna i psychologiczna tworzyły skuteczny duet, terapeuta musi wiedzieć, co robić, gdy jego Pacjent leczący się psychiatrycznie: 


  • zgłasza ospałość podczas sesji i/lub problemy z koncentracją - czy jest to związane z przyjmowanymi lekami, czy z jego oporem wobec poruszania trudnych treści?
  • przybiera na wadze, opisuje, że więcej je - czy wzmożony apetyt i wzrost wagi to skutki uboczne leków, czy nieadaptacyjny sposób regulowania emocji?
  • relacjonuje ciągłe zmęczenie, brak sił do działania - czy to stan związany z wprowadzeniem/zmianą dawki lub rodzaju leków psychiatrycznych, czy też z przebodźcowaniem Pacjenta w życiu codziennym?
  • pyta, czy leki mogą wyleczyć jego tendencje do agresji lub samouszkodzeń, zaburzenia osobowości, lęk społeczny, anoreksję lub bulimię, uzależnienie od alkoholu lub innych substancji - co mu odpowiedzieć?


Jeśli nie jesteś pewien(-a) odpowiedzi na choć jedno z tych pytań, to szkolenie jest dla Ciebie!

Wyniki licznych badań i metaanaliz wskazują, że połączenie psychoterapii z przyjmowaniem leków psychiatrycznych jest najefektywniejszą ścieżką leczenia ciężkiej depresji, choroby afektywnej dwubiegunowej, schizofrenii i wielu innych zaburzeń zdrowia psychicznego. Psychoterapeuci nie mają jednak jasnych wytycznych, kiedy powinni skierować Pacjenta do psychiatry. Podejście do farmakoterapii w dużej mierze zależy od nurtu. W niektórych podejściach humanistycznych czy psychodynamicznych uznaje się, że przyjmowanie leków może obniżać motywację do psychoterapii i powinno być rekomendowane Pacjentom tylko wtedy, gdy nie są już w stanie normalnie funkcjonować i angażować w pracę nad sobą. Inne myślenie mogą reprezentować np. terapeuci poznawczo-behawioralni, którzy za nadrzędny cel terapii uznają szybkie złagodzenie objawów. 

Psychologu, psychoterapeuto - musisz znać podstawy farmakoterapii niezależnie od tego, jak pracujesz i jaką masz postawę wobec łączenia przyjmowania leków z terapią psychologiczną. Po szkoleniu z doświadczonym psychiatrą będziesz wiedzieć, kiedy musisz skierować Pacjenta do lekarza, a kiedy nie jest to konieczne. Dowiesz się, czego spodziewać się w terapii Pacjenta będącego jednocześnie w kontakcie z psychiatrą i o czym warto pamiętać zarówno w pracy z Pacjentami obawiającymi się farmakoterapii, jak i z tymi, którzy uważają, że leki są rozwiązaniem wszystkich ich problemów. 


PRAKTYCZNY PROGRAM

1. Wprowadzenie: punkty styczne psychologii i psychiatrii

2. Grupy leków stosowanych w psychiatrii i wskazania do ich przyjmowania 

3. Działanie leków – podstawowe mechanizmy i efekt kliniczny (ze szczególnym uwzględnieniem najczęściej przepisywanych leków psychiatrycznych)

4. Psychoedukacja Pacjentów przed/w trakcie farmakoterapii - jak odpowiadać na ich obawy lub nierealistyczne oczekiwania? 

5. Problemy w trakcie stosowania leków: kiedy i jak farmakoterapia może mieć negatywny wpływ na stan Pacjenta i przebieg psychoterapii? Na jakie sygnały terapeuta powinien być czujny i jak powinien na nie reagować?

6.  Kiedy psychoterapeuta powinien skierować Pacjenta do psychiatry po raz pierwszy? Jakie problemy są wskazaniem do szybszej wizyty kontrolnej? 

7.   Co warto wiedzieć/o co zapytać Pacjenta, który w momencie rozpoczęcia psychoterapii przyjmuje już leki psychiatryczne?

8. Kilka słów o zjawisku nadużywania benzodiazepin i innych leków stosowanych w psychiatrii

9. Współpraca kluczem do sukcesu: komunikacja na linii terapeuta-psychiatra w kontekście merytorycznym i prawnym


DLA KOGO?

Na szkolenie zapraszamy wszystkich specjalistów, którzy chcieliby rozszerzyć swoją wiedzę z zakresu farmakologicznego leczenia zaburzeń psychicznych. Zaproszenie kierujemy zwłaszcza do studentów, psychologów i psychoterapeutów różnych nurtów, a także do pracowników ośrodków interwencji kryzysowej, telefonów zaufania, pomocy społecznej, ośrodków wychowawczych i poprawczych, organizacji pozarządowych.

Uwaga! Webinar zalicza godziny praktyk studenckich, stażu. Godziny mogą się sumować, gdy wybierzesz więcej niż jeden webinar. Podbijamy dziennik praktyk przy 5 (lub więcej) ukończonych szkoleniach. Zainteresowanych studentów prosimy o kontakt na: [email protected]

Certyfikat ze szkolenia można użyć do przedłużenia certyfikatu psychoterapeuty Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczo-Behawioralnej PTTPB. 


Prowadzący: lek. Maciej Dul

lekarz specjalista psychiatra z blisko 10-letnim doświadczeniem zawodowym, absolwent kierunku lekarskiego w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Ma bogate doświadczenie zawodowe, które zdobywał m.in. w Szpitalu im. dr Józefa Babińskiego, Szpitalu Specjalistycznym im. Stanisława Żeromskiego SP ZOZ oraz poradniach zdrowia psychicznego w Krakowie. Specjalizuje się w leczeniu szerokiej gamy zaburzeń zdrowia psychicznego: prowadzi Pacjentów m.in. z diagnozą depresji, zaburzeń lękowych, choroby afektywnej dwubiegunowej, PTSD, ADHD, nadużywania substancji psychoaktywnych, zaburzeń odżywiania się. W pracy klinicznej stawia na indywidualne i kompleksowe podejście do problemów Pacjenta; aktywnie współpracuje z psychoterapeutami i psychologami-diagnostami.

Co zyskam wykupując bilet na szkolenie online?

W cenie zawierają się:

– udział w szkoleniu online „na żywo” – spotkanie odbywa się w pokoju webinarowym ClickMeeting;

– możliwość obejrzenia nagrania 3-godzinnego szkolenia przez 90 dni od daty premiery/zakupu nagrania;

– imienny certyfikat uczestnictwa – szkolenia organizowane w ramach Akademii Terapeuty PsychoMedic.pl są certyfikowane, a certyfikat otrzymują nie tylko osoby, które biorą udział w szkoleniu „na żywo”, ale również te, które korzystają z nagrania archiwalnego;

– zaproszenie do zamkniętej grupy „Społeczność Akademii Terapeuty” na portalu Facebook.

Sprawdź ofertę subskrypcji naszych szkoleń TUTAJ

Sprawdź inne szkolenia Akademii Terapeuty

"Dorosły Pacjent chce odebrać sobie życie - zalecenia dla psychologów i psychoterapeutów" prof. dr hab. n. med. Agnieszka Gmitrowicz "Pomoc psychologiczna i psychoterapia dla osób starszych i ich opiekunów" dr Magdalena Leszko "Choroba otyłościowa - co każdy psycholog i psychoterapeuta musi o niej wiedzieć w 2023 roku?" mgr Agnieszka Węgiel "ICD-11: jakie zmiany wprowadza i jak zastosować je w praktyce?" prof. dr hab. n. med. Piotr Gałecki "Sztuka empatycznej konfrontacji, czyli jak rozmawiać o trudnościach w relacji terapeutycznej? Techniki terapii schematu" mgr Przemysław Mućko "“Męskie” i “kobiece” ADHD - diagnoza i terapia dorosłych zgodna z najnowszymi wytycznymi" mgr Agata Kowalska "Wypalenie zawodowe: diagnoza, terapia, współpraca z organizacjami. Wskazówki od terapeutki schematów" mgr Natalia Harasimowicz "Zachowania autoagresywne u młodzieży - skuteczne techniki terapeutyczne" mgr Klaudia Siwek "ABC seksualności pacjenta w gabinecie psychoterapeuty" dr hab. n. med. Michał Lew - Starowicz "Farmakoterapia a proces psychoterapeutyczny" dr Piotr Markowski "Konceptualizacja przypadku i pomoc psychologiczna w pracy z dorosłymi – kurs dla początkujących psychologów" mgr Katarzyna Krasuska-Turzyniecka „Współczesna psychoterapia Pacjentów z doświadczeniem psychozy” dr hab. Katarzyna Prot-Klinger
Masz pytania? 

W razie trudności w dokonaniu płatności, pytań lub wątpliwości prosimy o wiadomość na adres e-mail: [email protected]