JAK „NIE WIEDZIEĆ” W PSYCHOTERAPII? O ZALETACH IRREWERENCJI W PRAKTYCE TERAPEUTYCZNEJ 

Certyfikowane szkolenie online


Termin szkolenia: 15 grudnia 2023 r. (piątek) w godz. 18:00 – 21:00
Lepiej jest bazować na doktrynalnej wiedzy teoretycznej, czy wiedzy opartej na dotychczasowym doświadczeniu?


Jakie niebezpieczeństwa dla procesu ciągnie za sobą sytuacja, w której terapeuta “wie zbyt wiele”?


Jak uniknąć sytuacji, w której liczba przeczytanych książek lub doświadczenia z setkami innych Pacjentów negatywnie wpływają na aktualny proces terapeutyczny?

Zapisz się na szkolenie z Mistrzem i jednym z czołowych promotorów psychoterapii w Polsce - prof. dr hab. n. med. Bogdanem de Barbaro!

Wielu terapeutów - zwłaszcza tych młodych stażem - odczuwa potrzebę ciągłego wzbogacania swojego warsztatu o nowe techniki, protokoły czy koncepcje. Na drugim biegunie znajdują się psychoterapeuci z kilku-, kilkunasto- lub nawet kilkudziesięcioletnim doświadczeniem, którzy mają poczucie, że wszystko już widzieli, nic ich nie zaskoczy, że wiedzą, jak postąpić w każdej sytuacji. Są sceptycznie nastawieni do aktualizowania swojej wiedzy i żywią przekonanie, że dobrego terapeutę czynią przede wszystkim lata praktyki. 

Badania pokazują tymczasem, że stosowane techniki mają wpływ na powodzenie procesu terapeutycznego zaledwie w ok. 15%. Jak dotąd nie udowodniono też, że lata stażu terapeuty(-ki) stanowią czynnik kluczowy dla efektywnej współpracy z Pacjentem(-ką). 

O irrewerencji, czyli postawy niewiedzenia i zdolności do zawieszania swoich poglądów, mówi się zazwyczaj w kontekście terapii par/rodzin i bezstronności w pracy terapeutycznej z systemem. Jest to jednak postawa bardzo cenna, a czasem wręcz niezbędna również w trakcie terapii indywidualnej. Spore szkody może przynieść zarówno patrzenie na Pacjenta(-ki) wyłącznie przez pryzmat teorii czy praktykowanego nurtu, jak i założenie, że potrzebuje on(a) po prostu tego samego, co inne osoby, którym już pomogliśmy. 

Nadchodzące szkolenie z prof. de Barbaro będzie prowadzone zgodnie z zasadą “minimum teorii, maksimum praktyki”. W trakcie dyskusji poznasz punkt widzenia i doświadczenia innych Uczestników, podczas sesji Q&A otrzymasz odpowiedzi na swoje pytania i wątpliwości, zaś cały webinar będzie okazją do zainspirowania się postawą irrewerencji, którą w swojej praktyce przyjmuje Pan Profesor 🙂


PRAKTYCZNY PROGRAM 
  • Wiedza, umiejętności praktyczne, wrażliwość etyczna - co kryje się za tymi pojęciami i jakie wymagania powinien spełniać każdy praktykujący psychoterapeuta?
  • Gdy terapeuta wie zbyt wiele - w jakich okolicznościach i kontekstach “wiedzenie” może stanowić przeszkodę i przyczyniać się do nieefektywności w pracy?
  • Umysł terapeuty spętany sztywną teorią (wiedzą doktrynalną) - czym się objawia, jakie niebezpieczeństwa i pułapki się z tym wiążą?
  • Umysł terapeuty spętany mini-teorią opartą na dotychczasowej praktyce - czym się objawia, jakie niebezpieczeństwa i pułapki się z tym wiążą?
  • Jak kształtować w sobie postawę irrewerencji i jak wyrażać ją w kontakcie z Pacjentem?
  • Jak uniknąć pułapek związanych z nadmiernym “wiedzeniem” i sztywnością poglądów w swojej praktyce terapeutycznej? 


DLA KOGO?

Na szkolenie zapraszamy wszystkie osoby wykonujące zawody pomocowe, które chcą rozwijać w sobie postawy pożądane w kontakcie z Pacjentem. Program szkolenia został stworzony przede wszystkim z myślą o psychologach, psychoterapeutach różnych nurtów i na różnym etapie rozwoju zawodowego, lekarzach psychiatrach i innych specjalności, pozostałych pracownikach służby zdrowia, pedagogach, pracownikach pomocy społecznej, ośrodków pomocy rodzinie, wychowawczych, poprawczych, karnych - a także o wszystkich kształcących się w wyżej wymienionych kierunkach. 

Uwaga! Webinar zalicza godziny praktyk studenckich, stażu. Godziny mogą się sumować, gdy wybierzesz więcej niż jeden webinar. Podbijamy dziennik praktyk przy 5 (lub więcej) ukończonych szkoleniach. Zainteresowanych studentów prosimy o kontakt na: [email protected]

Certyfikat ze szkolenia można użyć do przedłużenia certyfikatu psychoterapeuty Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczo-Behawioralnej PTTPB. 


Webinar poprowadzi nasz Mistrz, prof. dr hab. n. med. Bogdan de Barbaro

lekarz psychiatra, psychoterapeuta i profesor nauk medycznych. Jeden z największych w Polsce autorytetów w dziedzinie psychoterapii, szczególnie psychoterapii par i rodzin. Pracuje jako terapeuta rodzin i par od ponad 30 lat, pomagając ludziom mierzyć się z ich problemami. Jest autorem, współautorem i redaktorem artykułów i książek z zakresu psychiatrii i psychoterapii, m.in. „Możesz pomóc”, „Pacjent w swojej rodzinie”, „Wprowadzenie do systemowego rozumienia rodziny”, „Konteksty psychiatrii”, „Postmodernistyczne inspiracje w psychoterapii”, „I jak tu się dogadać?!”. Prowadzi wykłady i szkolenia, współpracując z czołowymi organizacjami naukowymi w Polsce. Szkolenia, które poprowadził dotąd w ramach projektu Akademia Terapeuty, cieszą się rekordową popularnością. 

Co zyskam wykupując bilet na szkolenie online?

W cenie zawierają się:

– udział w szkoleniu online „na żywo” – spotkanie odbywa się w pokoju webinarowym ClickMeeting;

– możliwość obejrzenia nagrania 3-godzinnego szkolenia przez 90 dni od daty premiery/zakupu nagrania;

– imienny certyfikat uczestnictwa – szkolenia organizowane w ramach Akademii Terapeuty PsychoMedic.pl są certyfikowane, a certyfikat otrzymują nie tylko osoby, które biorą udział w szkoleniu „na żywo”, ale również te, które korzystają z nagrania archiwalnego;

– zaproszenie do zamkniętej grupy „Społeczność Akademii Terapeuty” na portalu Facebook.

Sprawdź ofertę subskrypcji naszych szkoleń TUTAJ

Sprawdź inne szkolenia Akademii Terapeuty

Masz pytania? 

W razie trudności w dokonaniu płatności, pytań lub wątpliwości prosimy o wiadomość na adres e-mail: [email protected]