JAK POMÓC PACJENTOWI, KTÓRY “ZAJADA EMOCJE”? KOMPENDIUM WIEDZY I NARZĘDZI DLA SPECJALISTÓW

Certyfikowane szkolenie online

Termin szkolenia: 4 września 2024 r. (środa) w godz. 18:00 – 21:00
Dlaczego sięgamy po niezdrowe przekąski i jemy nie tylko wtedy, gdy jesteśmy głodni?


Jakie techniki stosować w pracy z Pacjentem(-ką), który(-a) zmaga się z problemem tzw. emocjonalnego jedzenia? Jak wspierać jego/ją w kontrolowaniu impulsów i regulowaniu chęci na jedzenie?


A jak pracować z takim Pacjentem(-ką) na pogłębionym poziomie potrzeb i emocji - pomóc jemu/jej w odzyskaniu kontaktu ze sobą i trwałym zażegnaniu nieadaptacyjnych strategii?

Na te i wiele innych pytań odpowie doświadczony psychodietetyk, założyciel fundacji FitMIND i uznany szkoleniowiec.

Zapisz się i skutecznie pomagaj swoim Pacjentom w budowaniu zdrowej relacji z jedzeniem!

Przyjmowanie pokarmów to nie tylko podstawowa potrzeba fizjologiczna, ale także, jak uważa wielu, jedna z największych przyjemności w życiu. Zdarza się jednak, że jedzenie przestaje być przyjemnością i staje się bardziej przymusem - nawet, gdy nasz głód jest zaspokojony. Dla osób, których to dotyczy, spożywanie posiłków jest nie tylko elementem codziennej rutyny i pozytywnym doznaniem zmysłowym. Jedzenie to dla nich sposób na chwilową redukcję napięcia i ucieczkę od przytłaczającej codzienności. Pacjenci zgłaszający się z problemem emocjonalnego jedzenia często mają trudności z konstruktywnym radzeniem sobie ze stresem i rozwiązywaniem problemów, panowaniem nad swoimi myślami i przekonaniami, higieną snu… Emocjonalne jedzenie bywa też konsekwencją zaburzeń zdrowia psychicznego, takich jak depresja czy zaburzenia lękowe. Jeśli te nie są właściwie leczone, jedzenie może być jedynym, co dostarcza ulgi w cierpieniu. Te korzyści są jednak chwilowe. Problematyczna relacja z jedzeniem wpływa na pogłębianie się kryzysu psychicznego, grozi otyłością i innymi problemami zdrowotnymi.

Nadchodzący webinar to praktyczne warsztaty dla specjalistów, którzy chcą wiedzieć, jak pracować z osobami zmagającymi się z problemami z jedzeniem - pojawiającymi się z różnych powodów i w różnych okolicznościach. Doświadczony psychodietetyk podzieli się swoją wiedzą i sprawdzonymi narzędziami, które i Ty możesz z powodzeniem stosować w pracy gabinetowej. Dzięki szkoleniu zrozumiesz, jak i dlaczego powstaje zaburzona relacja z jedzeniem, a następnie nauczysz się tworzenia i realizowania skutecznych strategii terapii.


PRAKTYCZNY PROGRAM

1) Psychologiczne podłoże apetytu: dlaczego jemy dla komfortu, a nie z głodu? Mechanizmy psychologiczne związane z jedzeniem: jedzenie emocjonalne, nawyki, przekonania i inne.

2) Samoregulacja organizmu: jak mózg wpływa na nasze nawyki żywieniowe? Jakie są neurobiologiczne podstawy apetytu i mechanizmów nagrody - i jak zastosować tę wiedzę w pracy z Pacjentem? 

3) Emocje a jedzenie: jak nasze uczucia wpływają na wybory żywieniowe? Jak uczyć Pacjenta identyfikacji emocji związanych z jedzeniem oraz alternatywnych, zdrowszych sposobów radzenia sobie z nimi?

4) Holistyczna praca z emocjami i potrzebami: jak wprowadzać do procesu techniki wykorzystujące metody samowspółczucia? Jak wspierać w rozwijaniu długoterminowych strategii radzenia sobie ze stresem i emocjami?

5) Narzędziownik - jak wspierać Pacjenta poprzez:

  • techniki kontrolowania impulsów i chęci na jedzenie,
  • praktyczne ćwiczenia rozwijające umiejętność odraczania gratyfikacji oraz uważności w jedzeniu.

6) Narzędziownik cz.2: podsumowanie praktycznych narzędzi i technik, które można wykorzystać w pracy z Pacjentami zmagającymi się z problemami z jedzeniem.

7) Studium przypadku: analiza przykładowego przypadku Pacjenta z zaburzeniami odżywiania, omówienie procesu diagnozy i terapii.

Nowość❗️Szkolenie zawiera symulacje sesji terapeutycznej. Niepowtarzalna okazja, aby w praktyce zobaczyć prawdziwą sesję terapeutyczną prowadzą przez doświadczonego psychoterapeutę.



DLA KOGO?

Szkolenie powstało z myślą o wszystkich specjalistach, którzy w swojej praktyce zawodowej stykają się z osobami z szeroko pojętymi problemami z jedzeniem. Zapraszamy zwłaszcza psychologów i psychoterapeutów różnych nurtów, dietetyków i psychodietetyków, lekarzy psychiatrów, gastrologów, medycyny rodzinnej i innych specjalności - a także wszystkich kształcących się w wyżej wymienionych kierunkach.

Uwaga! Webinar zalicza godziny praktyk studenckich, stażu. Godziny mogą się sumować, gdy wybierzesz więcej niż jeden webinar. Podbijamy dziennik praktyk przy 5 (lub więcej) ukończonych szkoleniach. Zainteresowanych studentów prosimy o kontakt na: [email protected]

Certyfikat ze szkolenia można użyć do przedłużenia certyfikatu psychoterapeuty Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczo-Behawioralnej PTTPB. 


Na webinar zaprasza Mikołaj Choroszyński:

dietetyk i psychodietetyk z 14-letnim doświadczeniem w pracy z Pacjentami, badacz szeroko pojętej problematyki odżywiania, wykładowca Warszawskiej Uczelni Medycznej oraz Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Jest założycielem i prezesem Fundacji FitMIND, autorem realizowanego tam Programu Intensywnej Zmiany Nawyków Żywieniowych oraz organizatorem szkoleń dla specjalistów, cyklicznych wydarzeń edukacyjno-naukowych, działań społecznych. Autor książek poświęconych odżywianiu: “Uzależnienie od słodyczy - Skuteczne narzędzia do zmiany nawyków”; “Dieta MIND. Sposób na długie życie”; “Zachować młody umysł i ciało”. 


Co zyskam wykupując bilet na szkolenie online?

W cenie zawierają się:

– udział w szkoleniu online „na żywo” – spotkanie odbywa się w pokoju webinarowym ClickMeeting;

– możliwość obejrzenia nagrania 3-godzinnego szkolenia przez 90 dni od daty premiery/zakupu nagrania;

– imienny certyfikat uczestnictwa – szkolenia organizowane w ramach Akademii Terapeuty PsychoMedic.pl są certyfikowane, a certyfikat otrzymują nie tylko osoby, które biorą udział w szkoleniu „na żywo”, ale również te, które korzystają z nagrania archiwalnego;

– zaproszenie do zamkniętej grupy „Społeczność Akademii Terapeuty” na portalu Facebook.

Sprawdź ofertę subskrypcji naszych szkoleń TUTAJ

Sprawdź inne szkolenia Akademii Terapeuty

"Czego specjaliści zdrowia psychicznego mogą nauczyć się od profesora dietetyka? Najnowsze badania i trudne pytania" Prof. dr hab. n. med. Dariusz Włodarek "Dorosły Pacjent chce odebrać sobie życie - zalecenia dla psychologów i psychoterapeutów" prof. dr hab. n. med. Agnieszka Gmitrowicz "Choroba otyłościowa - co każdy psycholog i psychoterapeuta musi o niej wiedzieć w 2023 roku?" mgr Agnieszka Węgiel "Sztuczna inteligencja (AI) i innowacje technologiczne - co każdy psychoterapeuta powinien o nich wiedzieć?" dr n. społ. Konrad Maj "Portale randkowe - drapieżnicy, ofiary i kryzys psychiczny" mgr Iwona Byśkiniewicz "Pacjent z chorobą nowotworową - jak prowadzić interwencję kryzysową i psychoterapię?" prof. dr hab. n. med. Krystyna Walden-Gałuszko "Techniki pracy z ciałem przydatne w praktyce klinicznej" mgr Agnieszka-Szymańska-Kierlandczyk "W umyśle terapeuty rodzinnego" - warsztat z prof. de Barbaro "Czego warto nauczyć się od Gabora Maté? Wskazówki do terapii c-PTSD od najwybitniejszych ekspertów" mgr Magdalena Pala "Relacja terapeutyczna jako dźwignia zmiany w psychoterapii i pomocy psychologicznej" mgr Katarzyna Krasuska-Turzyniecka "Trudna droga do Wewnętrznego Dziecka – tryby radzenia sobie i obrony w terapii" mgr Przemysław Mućko "Jak zbudować współpracę z rodzicami dziecka w diagnozie i terapii?" mgr Martyna Czopowicz "Pierwsze spotkanie z Pacjentem - jak dobrze przeprowadzić konsultację?" mgr Lidia Karasiewicz "Kannabinoidy w psychiatrii - najnowsze standardy i kierunki dalszych badań" dr hab. n. med. Anna Klimkiewicz, mgr Izabela Słoniewska ”Terapia schematu w pracy z Pacjentami przeżywającymi trudności w relacjach” mgr Przemysław Mućko ”Największe wyzwania w pracy terapeuty. Rozwiązania w języku terapii schematów” mgr Arleta Balcerek „Małe i duże kobiety w spektrum autyzmu: obraz kliniczny, diagnoza, terapia” mgr Renata Sikorska „Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o… – pieniądze i ich znaczenie w relacji terapeutycznej” mgr Alicja Kubiak „Praca nad samooceną u osób z zaburzeniami odżywiania” mgr Aleksandra Ulatowska „Techniki terapii psychodynamicznej w leczeniu zaburzeń odżywiania” mgr Dorota Kozak „Terapia schematów w leczeniu zaburzenia osobowości typu borderline” mgr Paweł Górny
Masz pytania? 

W razie trudności w dokonaniu płatności, pytań lub wątpliwości prosimy o wiadomość na adres e-mail: [email protected]