Całościowy kurs: Trener TUS I i II stopień

Certyfikowane szkolenie uprawniające do samodzielnego prowadzenia zajęć TUS

Kończysz nasze szkolenie online "Trener TUS I i II stopień" -> otrzymujesz certyfikat -> zaczynasz samodzielną pracę jako Trener TUS.

Dajemy całościowe przeszkolenie uprawniające Cię do prowadzenia samodzielnie zajęć.

Jesteś psychologiem, psychoterapeutą, pedagogiem, nauczycielem, pracownikiem pomocy społecznej? A może jesteś rodzicem dziecka, które przejawia deficyty w sferze funkcjonowania społecznego i emocjonalnego? Chcesz zostać trenerem TUS lub po prostu wprowadzić elementy treningu umiejętności społecznych do swojej pracy z dziećmi?

Jeśli choć na jedno z tych pytań odpowiedziałeś(-aś) „tak”, jesteś we właściwym miejscu. Przygotowaliśmy dla Ciebie kurs, w ramach którego zdobędziesz niezbędną wiedzę i umiejętności i staniesz się skutecznym trenerem TUS. Szkolenie PsychoMedic Edu jest kompleksowe, interaktywne, ciekawe i w 100% online. Możesz doskonalić swój warsztat trenerski z domu, pracy, spaceru, a nawet z leżaka na wakacjach!

Nasze szkolenie TUS zaprojektowaliśmy zgodnie z zasadą „maksimum praktyki, minimum teorii”. Materiały szkoleniowe zawierają wyłącznie informacje istotne z perspektywy prowadzenia treningów i wspierania rozwoju psychospołecznego małych Uczestników. Z nami uczysz się konkretnie i na luzie.

Czym jest trening umiejętności społecznych TUS?

Trening Umiejętności Społecznych (TUS) to metoda wsparcia, która pomaga jednostkom rozwijać zdolności niezbędne do skutecznego funkcjonowania w społeczeństwie. Opiera się na teorii kognitywnego nauczania społecznego, która zakłada, że systematyczne ćwiczenia w gronie Uczestników z podobnymi trudnościami pozwalają ukształtować w sobie pożądane społecznie postawy i wzorce adaptacyjnych zachowań. A umiejętność prawidłowego odbierania i reagowania na sygnały wysyłane przez innych jest niezbędna, aby osiągnąć sukces w życiu osobistym i zawodowym.

Założenia treningu umiejętności społecznych są proste, ale diagnoza i terapia w ramach TUS to zadania wymagające specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Proces wsparcia musi być zawsze dostosowany do indywidualnych potrzeb: poziomu kompetencji społecznych, sytuacji życiowej oraz specyficznych trudności, z jakimi boryka się dziecko lub nastolatek.

Trening TUS dedykowany jest m.in. dzieciom z diagnozą ADHD, zaburzeń ze spektrum autyzmu, nieśmiałym, z tendencją do zachowań agresywnych. Dzięki umiejętnie poprowadzonym zajęciom TUS, dzieci mogą rozwijać takie umiejętności, jak:

  • budowanie adekwatnego obrazu samego siebie,
  • wzmacnianie poczucia własnej wartości i pewności siebie,
  • odnalezienie skutecznych sposobów radzenia sobie z trudnościami, w tym trudnymi emocjami,
  • rozpoznawanie i wyrażanie własnych emocji,
  • aktywne słuchanie innych osób, utrzymywanie kontaktu wzrokowego, wyrażanie własnego zdania,
  • prawidłowe reagowanie na krytykę,
  • inicjowanie i podtrzymywanie rozmowy,
  • proszenie o pomoc innych,
  • bycie asertywnym w grupie rówieśników, z jednoczesnym poszanowaniem innych osób.


TUS – kurs certyfikowany online

Pomożemy Ci „poczuć”, o co chodzi w TUS. Kurs online pozwoli Ci zrozumieć, jak przełożyć teoretyczne zasady na praktykę.

·        Lepiej zrozumiesz mechanizmy trudności w nawiązywaniu i utrzymywaniu relacji interpersonalnych u Uczestników TUS. Kurs online nauczy Cię budowania z nimi pomocnej relacji i przeprowadzania ćwiczeń, które pomogą im transformować sztywne schematy funkcjonowania na bardziej adaptacyjne.

·        Dowiesz się, jak krok po kroku postępować z osobami potrzebującymi wsparcia w rozwijaniu umiejętności społecznych: diagnozować ich potrzeby, planować proces terapii, a następnie realizować go w warunkach spotkań indywidualnych i grupowych.

·        Poznasz odpowiedź na pytanie, jak planować, przeprowadzać i oceniać przebieg poszczególnych treningów TUS – i jak zadbać o to, aby każde zajęcia przybliżały każdego Uczestnika do realizacji wyznaczonych celów terapeutycznych, pomimo, że mogą być nieco odmienne.

·        Poznasz najnowsze standardy diagnozy i terapii w zakresie umiejętności społecznych. Otrzymasz pakiet wytycznych i wskazówek, które będą dla Ciebie drogowskazem w trudniejszych momentach konsultacji kwalifikujących i prowadzenia treningu. Pokażemy Ci, co robić, gdy praca z którymś Uczestnikiem nie przynosi satysfakcjonujących rezultatów.

·        Aby dzieci nas słuchały, musimy przemawiać do nich w sposób, który będzie przekonujący i ciekawy. Podobnie jest z TUSami: aby dzieci korzystały z udziału w zajęciach, ćwiczenia muszą być dla nich atrakcyjne i angażujące. Pokażemy Ci, jak zjednać sobie małych Uczestników i zapewnić im dobrą zabawę, pozostając jednocześnie w roli profesjonalisty.

Jednym słowem: pomożemy Ci stać się takim trenerem TUS, który w pełni skupia się na swojej pracy i budowaniu z Uczestnikami jakościowej więzi - zostawiając w tyle obawy odnośnie własnych kwalifikacji czy kompetencji.

Zostań certyfikowanym trenerem TUS

Program szkolenia TUS I i II stopnia organizowanego przez platformę PsychoMedic.Edu obejmuje teoretyczne i praktyczne aspekty pracy z grupami oraz indywidualnymi osobami, zapewniając pełne przygotowanie do samodzielnego prowadzenia zajęć TUS.

Zależy nam na tym, aby nasz kurs wyposażał Uczestników nie tylko w praktyczną wiedzę i umiejętności, ale także - zwiększał Wasze szanse na zatrudnienie jako trenerów w renomowanych poradniach zdrowia psychicznego, poradniach psychologiczno-pedagogicznych, fundacjach etc. Dlatego po zakończeniu kursu poprosimy Was o wypełnienie testu jednokrotnego wyboru, obejmującego wyłącznie zagadnienia omawiane na filmach szkoleniowych. Po udzieleniu poprawnej odpowiedzi na wszystkie pytania, otrzymasz od nas oficjalny certyfikat trenera TUS. Znajdzie się też na nim informacja, że Twoje kompetencje zostały potwierdzone egzaminem wewnętrznym. To dokument, który możesz przedłożyć podczas starania się o pracę lub np. umieścić na swojej stronie internetowej.


Moduły szkolenia:

1) Wprowadzenie do Treningu Umiejętności Społecznych (TUS)

  • Historia i znaczenie TUS
  • Założenia i cele TUS – jak realizować je w praktyce?
  • Jakie umiejętności społeczne są kluczowe dla jakości życia i jak kształtujemy je w trakcie TUS?  

2) Dobór grupy

  • Kryteria doboru uczestników
  • Tworzenie grup w różnych kontekstach

3) Kwalifikacje do TUSów – od A do Z

  • Narzędzia diagnostyczne i metody oceny
  • Wzory wywiadów wstępnych i kwestionariuszy przydatnych w kwalifikacji do TUS
  • Ocena wyjściowego poziomu umiejętności społecznych
  • Identyfikacja potrzeb i oczekiwań Uczestników
  • Jak tworzyć i realizować indywidualne plany rozwojowe dla Uczestników TUS?  

4) Jak prowadzić zajęcia TUS?

  • Struktura i organizacja sesji TUS; planowanie zajęć
  • Techniki i metody pracy
  • Budowanie zaangażowania i motywacji Uczestników
  • Radzenie sobie z trudnymi sytuacjami i konfliktami w grupie
  • Zasady komunikacji i feedbacku pomiędzy Uczestnikami grupy i na linii trener - Uczestnik

5) Narzędzia i materiały do prowadzenia zajęć

  • Gotowe scenariusze zajęć i ćwiczeń
  • Materiały dydaktyczne (prezentacje, karty pracy)
  • Przykładowe kwestionariusze i formularze

6) Ewaluacja zajęć

  • Metody oceny efektywności treningu
  • Analiza wyników i raportowanie
  • Długoterminowe monitorowanie postępów Uczestników
Szkolenie TUS – wiedza, narzędzia i potwierdzenie umiejętności

Na naszym certyfikowanym szkoleniu TUS będziesz uczył się z nagrań przygotowanych przez Dawida Jarosławskiego – doświadczonego trenera zajęć dla dzieci i dorosłych. Każdy film szkoleniowy to praktyczny pakiet objaśnień i wskazówek do codziennej pracy, przygotowany w sposób konkretny, przystępny i z humorem.

Oprócz tego otrzymasz od nas:

  • Pakiet szkoleniowy: zestaw narzędzi niezbędnych do prowadzenia zajęć TUS, obejmujący materiały od etapu kwalifikacji, poprzez prowadzenie zajęć, aż po ewaluację ich efektywności. Otrzymasz m.in. takie karty pracy, jak:

- Kiedy Czuję Lęk? - gotowa karta pracy

- Mapa Emocji - instrukcja do identyfikowania emocji i ich fizycznych przejawów

- Grafiki Absurdalne - atrakcyjne ilustracje do rozwijania krytycznego myślenia, wzmacniania spostrzegawczości, rozwijania kreatywności i umiejętności komunikacyjnych

- Karty do pracy z myślami automatycznymi - uczą, jak je rozpoznawać, odpowiednio na nie reagować i oceniać ich rzetelność 

- Karty do nauki i praktyki składania życzeń 

- Termometr Strachu - pomaga zrozumieć swój strach, przeżywać go i radzić sobie z nim 

- Karty do wzmacniania rezyliencji - odporności psychicznej 

- Karty do grupowego ćwiczenia uważnego słuchania i wzajemnego wsparcia - wspierające w poprawie komunikacji i budowaniu więzi 

- Praca z Nudą - narzędzie do świadomego zarządzania własnym czasem i emocjami 

- Przysłowia - narzędzie dedykowane dzieciom z ZA, ułatwiające zrozumienie przysłów i idiomów. 

  • BEZPŁATNIE pakiet webinarów doskonalących umiejętności w zakresie diagnozy, pomocy psychologicznej i współpracy z rodzicami wart 600 zł! 

- Webinar “Diagnoza i terapia dzieci z całościowymi zaburzeniami rozwoju” mgr Martyny Czopowicz, na którym poznasz najnowsze standardy diagnozowania zaburzeń neurorozwojowych - w sposób dopasowany do wieku dziecka i stopnia nasilenia objawów. Przedstawimy Ci też zalecane modele terapii dzieci neuroatypowych i sposoby na skuteczne wspieranie ich w różnych obszarach codziennego życia. 

- Webinar “Niezbędnik psychologa w przedszkolu / szkole specjalnej” - psycholożki doświadczone w pracy w oświacie na konkretnych przykładach wyjaśnią Ci, jak realizować zadania psychologa zatrudnionego w przedszkolu lub placówce dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Podpowiedzą, jak planować i przeprowadzać grupowe i indywidualne zajęcia dla uczniów, efektywnie współpracować z nauczycielami i rodzicami oraz prowadzić dokumentację. 

- Webinar “Poradnictwo psychologiczne dla dzieci i młodzieży - kurs dla początkujących psychologów i studentów” to must-have dla każdego, kto stawia pierwsze kroki w prowadzeniu spotkań indywidualnych. Dowiesz się, jak krok po kroku przeprowadzić pierwszą sesję, zaplanować proces poradnictwa psychologicznego, po jakie narzędzia i techniki warto sięgnąć. Poznasz konkretne wytyczne do pracy z dziećmi wycofanymi, oporującymi lub uwikłanymi w przemoc rówieśniczą.

- Webinar “Jak zbudować współpracę z rodzicami dziecka w diagnozie i terapii?” pomoże Ci pomnożyć efekty prowadzonych treningów i sesji indywidualnych z dziećmi - dzięki włączaniu w te procesy rodziców. Dowiesz się, jak pozyskiwać rodziców do współpracy i maksymalizować korzyści wynikające z ich zaangażowania. Odpowiemy również na częste pytania: jak przekazywać trudne informacje, np. dotyczące diagnozy dziecka, i jakie techniki zastosować w kontakcie z tzw. “trudnym” opiekunem.

- Webinar “Przemoc, wykluczenie rówieśnicze: jak pracować z dzieckiem i rodzicem?” to pakiet praktycznych informacji, jak przeciwdziałać i reagować na jeden z najczęstszych problemów dotykających Uczestników TUSów. Dowiesz się, jak nawiązać pierwszy kontakt i naprawdę wesprzeć dziecko doświadczające przemocy rówieśniczej - a następnie zaplanować proces wsparcia terapeutycznego i włączyć w niego rodzica. 

- Webinar “Transpłciowość i niebinarność u dzieci i młodzieży: diagnoza, terapia, wsparcie dla rodzin” pozwoli Ci uzupełnić wiedzę i umiejętności dotyczące rozpoznawania transpłciowości, niebinarności i zachowań non-konformistycznych płciowo u dzieci i młodzieży. Seksuolog kliniczny i doświadczony psychoterapeuta przedstawi Ci najnowsze wytyczne do interwencji kryzysowej i psychoterapii osób pacjenckich. Dowiesz się również, jak wspierać rodzeństwo i rodziców osób ze społeczności LGBT+. To bardzo ważne w pracy trenera TUS - najnowsze badania wskazują, że różne formy niezgodności płciowej szczególnie często dotyczą osób z zaburzeniami neurorozwojowymi. 

  • Certyfikat ukończenia: po zakończeniu szkolenia, uczestnicy otrzymają certyfikat potwierdzający zdobycie kompetencji w zakresie prowadzenia Treningu Umiejętności Społecznych.
  • Pełna elastyczność: po wykupieniu dostępu do szkolenia, masz możliwość jego realizacji w ciągu 90 dni. 
  • Zaproszenie do naszej zamkniętej grupy “Społeczność Akademii Terapeuty” - twórczego środowiska pasjonatów, gdzie wymieniamy się doświadczeniami i wspieramy w codziennej pracy.
Dla kogo?

Zapraszamy pod nasze skrzydła wszystkie osoby, które pragną stać się trenerami TUS i specjalizować się w pracy z dziećmi. Jeśli chcesz wspierać rozwój społeczny młodych ludzi i masz pasję do pracy pedagogicznej lub terapeutycznej, to szkolenie jest idealne dla Ciebie.


Szkolenie poprowadzi mgr Dawid Jarosławski:

Psycholog ze specjalnością z psychologii klinicznej i neuropsychologii, specjalista diagnozy psychologicznej w trakcie certyfikacji. Certyfikowany trener Treningu Umiejętności Społecznych dla dzieci i dorosłych oraz treningu TUS dla osób w spektrum autyzmu. Ukończył liczne szkolenia z zakresu diagnozy i terapii całościowych zaburzeń rozwoju. 

Wierzy, że klucz do sukcesu treningu umiejętności społecznych opiera się na empatii, zaufaniu i współpracy. Rolę trenera widzi przede wszystkim jako wsparcie Uczestników w odkryciu własnej mocy i potencjału w procesie zdrowienia i rozwoju.

Masz pytania? 

W razie trudności w dokonaniu płatności, pytań lub wątpliwości prosimy o wiadomość na adres e-mail: edu@psychomedic.pl