MAŁOLETNI W GABINECIE: JAK STOSOWAĆ PRZEPISY PRAWA? PRAKTYCZNE WYTYCZNE DLA PSYCHOLOGÓW

Certyfikowane szkolenie online


Termin szkolenia: 7 marca 2024 r. (czwartek) w godz. 18:00 – 21:00
Każdego psychologa i terapeutę dziecięcego czekają sytuacje, w których musi odpowiedzieć sobie na pytania:

Jakie informacje z terapii dziecka mam obowiązek przekazać rodzicom i/lub sądowi - a jakich bezwzględnie nie wolno mi ujawniać?

Co robić, gdy nie mam zgody na terapię od jednego z rodziców lub od samego dziecka?

O czym pisać, a o czym nie pisać w dokumentacji, aby nie złamać ani przepisów prawa, ani zasad kodeksu etycznego?

Na praktyczne szkolenie zaprasza nasza Ekspertka “3 w 1” - prawniczka, psycholożka i psychoterapeutka 🙂

Prowadzenie terapii osób małoletnich nakłada na specjalistę szczególne obowiązki i stawia przed specyficznymi zadaniami. Naszym Pacjentem jest dziecko, i to o jego dobro musimy troszczyć się w pierwszej kolejności. Jednocześnie jednak mamy regularny kontakt z jego rodzicami, którzy niekiedy nakładają na psychologa presję, próbują nakłonić go do ujawniania poufnych informacji i realizowania ich interesów. Musimy też pamiętać, że dziecko to osoba niezdolna do w pełni samodzielnego funkcjonowania i stawania we własnej obronie. To nakłada na nas dużą odpowiedzialność i konieczność interweniowania, gdy jego bezpieczeństwo jest jakkolwiek zagrożone - nawet, gdy ono samo tego nie chce. To tylko niektóre wyzwania i dylematy z pogranicza etyki i prawa, przed którymi psychologowie i terapeuci dziecięcy stają na co dzień. 

Abyś m_gł(a) wspierać dzieci i ich rodziny zgodnie z przepisami prawa, a jednocześnie zasadami sztuki, ktoś najpierw musi wesprzeć Ciebie. 

  • Przestrzeń na omówienie Twoich indywidualnych wątpliwości
  • Przejrzyście wyjaśnione przepisy
  • Konkretne wytyczne i wskazówki do zastosowania w trudnych sytuacjach…

…tego możesz oczekiwać na szkoleniu z prawniczką, której jednocześnie nie jest obcy świat psychologii i niaunsów w terapii osób małoletnich.


PRAKTYCZNY PROGRAM
  • Psycholog/psychoterapeuta jako świadek w sprawie okołorozwodowej - czy powinienem(-am)/muszę się zgadzać? Czy mam prawo odmówić odpowiedzi na niektóre pytania?
  • Małoletni ofiarą przestępstwa - o jakich przestępstwach masz obowiązek powiadomić organy?
  • Jak napisać zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa?
  • Co robić, gdy zgoda na terapię dziecka jest udzielona tylko przez jednego rodzica?
  • Terapia dziecka, gdy jeden z rodziców ma ograniczone prawa rodzicielskie - o czym pamiętać? Czy taki rodzic powinien być poinformowany o terapii dziecka?
  • Zgoda małoletniego na terapię: od jakiego wieku jest potrzebna? Co powinna zawierać? Czy są sytuacje, w których terapia może być prowadzona bez zgody małoletniego?
  • Jakie informacje psycholog/psychoterapeuta powinien przekazać rodzicom?
  • Obowiązek prowadzenia dokumentacji: jak go interpretować? Jak w praktyce powinno wyglądać jego przestrzeganie?
  • Opinia psychologiczna - co może, a co nie powinno się w niej znaleźć? Kiedy nie należy jej pisać?
  • Terapia dziecka, gdy jeden z rodziców ma ograniczone prawa rodzicielskie - o czym pamiętać? Czy taki rodzic powinien być poinformowany o terapii dziecka?


DLA KOGO?

Na szkolenie zapraszamy wszystkich specjalistów, którzy chcą poznać praktyczne zasady przestrzegania przepisów prawa w pracy z małoletnimi. Zapraszamy zwłaszcza psychologów i psychoterapeutów dziecięcych (specjalizujących się w różnych nurtach), lekarzy pediatrów, psychiatrów dziecięcych i innych specjalności, pedagogów, nauczycieli, pozostałych pracowników oświaty, trenerów umiejętności społecznych, osoby zatrudnione w pomocy społecznej i różnych sektorach służby zdrowia. 

Uwaga! Webinar zalicza godziny praktyk studenckich, stażu. Godziny mogą się sumować, gdy wybierzesz więcej niż jeden webinar. Podbijamy dziennik praktyk przy 5 (lub więcej) ukończonych szkoleniach. Zainteresowanych studentów prosimy o kontakt na: [email protected]

Certyfikat ze szkolenia można użyć do przedłużenia certyfikatu psychoterapeuty Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczo-Behawioralnej PTTPB. 


Webinar poprowadzi Monika Nowicka-Jasińska:

prawniczka, psycholożka, psychoterapeutka. W 2004 r. zdała egzamin na aplikację adwokacką. Jest absolwentką studiów psychologicznych w Akademii Humanitas oraz szeregu szkoleń prawniczych: m.in. studiów podyplomowych z prawa karnego - skarbowego, gospodarczego, materialnego i procesowego na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz absolwentką kierunku prawo lotnicze na Uczelni Łazarskiego. Ukończyła rozprawę doktorską na temat ochrony dóbr osobistych osób w szpitalach psychiatrycznych. Jest autorką licznych publikacji naukowych oraz kursów akademickich z prawa medycznego i prawa dla psychologów, m.in. w Collegium Medicum UJK. Prowadzi szkolenia z zakresu prawa dla psychologów i psychoterapeutów m.in. dla podmiotów leczniczych, poradni psychologiczno-pedagogicznych, stowarzyszeń, fundacji, osób specjalizujących się w psychologii klinicznej. Jest w trakcie całościowych szkoleń z psychoterapii na Wydziale Lekarskim UJ CM oraz na Uniwersytecie SWPS.

Co zyskam wykupując bilet na szkolenie online?

W cenie zawierają się:

– udział w szkoleniu online „na żywo” – spotkanie odbywa się w pokoju webinarowym ClickMeeting;

– możliwość obejrzenia nagrania 3-godzinnego szkolenia przez 90 dni od daty premiery/zakupu nagrania;

– imienny certyfikat uczestnictwa – szkolenia organizowane w ramach Akademii Terapeuty PsychoMedic.pl są certyfikowane, a certyfikat otrzymują nie tylko osoby, które biorą udział w szkoleniu „na żywo”, ale również te, które korzystają z nagrania archiwalnego;

– zaproszenie do zamkniętej grupy „Społeczność Akademii Terapeuty” na portalu Facebook.

Sprawdź ofertę subskrypcji naszych szkoleń TUTAJ

Sprawdź inne szkolenia Akademii Terapeuty

"Prawnik radzi - tajemnica zawodowa, psycholog jako świadek, prawo karne i cywilne. Praktyczne wytyczne postępowania dla psychologów" Monika Nowicka-Jasińska "Dysfunkcjonalne schematy DDA/DDD - jak zmieniać je w psychoterapii? Wytyczne i wskazówki dla terapeutów" dr n.hum. Ewa Woydyłło-Osiatyńska "Księgowa radzi: maksymalizacja zysków dla psychologa w 2024r." mgr Monika Czarnecka "Genogram w terapii pary osób z zaburzeniami osobowości" dr Bartosz Zalewski "Przemoc, wykluczenie rówieśnicze: jak pracować z dzieckiem i rodzicem?" mgr Joanna Klocek ”Nieprawidłowo kształtująca się osobowość i inne wyzwania w pracy z młodzieżą” mgr Karolina Dyrda ”Największe wyzwania w pracy terapeuty. Rozwiązania w języku terapii schematów” mgr Arleta Balcerek
Masz pytania? 

W razie trudności w dokonaniu płatności, pytań lub wątpliwości prosimy o wiadomość na adres e-mail: [email protected]