POLITYKA I SKRAJNOŚCI POGLĄDÓW W GABINECIE - JAK SKORZYSTAĆ Z WNOSZONYCH TREŚCI W PROCESIE DIAGNOZY I TERAPII?

Certyfikowane szkolenie online


Termin szkolenia: 6 listopada 2023 r. (poniedziałek) w godz. 18:00 – 21:00
Co zrobił(a)byś, gdyby Pacjent(ka) poruszył(a) w trakcie sesji kwestie polityczne lub światopoglądowe? Jak zareagował(a)byś na takie stwierdzenia, jak:


“wszyscy politycy to oszuści, żadnej partii nie można ufać”;


“uwielbiam polityka X, jest taki zaangażowany, ciepły, szczery”;


“partia X wszystkich inwigiluje, podsłuchuje, nie można się już czuć bezpiecznie we własnym domu”... 


Poruszanie tematów politycznych w gabinecie nie musi być - i często nie jest - wyłącznie dygresją, która nic nie wnosi albo wyłącznie przejawem oporu przed rozmową o intymnych sprawach. Sprawdź, jak wykorzystać takie treści do lepszego rozumienia Pacjenta(-ki) i mądrego towarzyszenia osobie na jej drodze do zmiany. 

“O polityce się nie dyskutuje” - to powszechnie znana zasada, która sprawdza się w życiu towarzyskim i pozwala uniknąć wielu niepotrzebnych spięć. Nie zawsze jednak służy procesowi terapeutycznemu. Sytuacja, gdy Pacjent(ka) wnosi treści związane z polityką, w wielu terapeutach wzbudza irytację i chęć przywrócenia rozmowy na “właściwe” tory - czyli te związane z życiem wewnętrznym. Postępując w ten sposób możemy jednak stracić cenną okazję do wzbogacenia diagnozy funkcjonalnej Pacjenta(-ki) i poszerzenia jej/jego samoświadomości. Wydaje się, że Pacjent(ka) jedynie powtarza frazesy z kampanii wyborczej danej partii - ale w rzeczywistości może próbować opowiedzieć nam w ten sposób o swoich osobistych trudnościach. 

Taką sytuację można wykorzystać na korzyść procesu terapii, o ile wiemy, jak poprowadzić “rozmowę o polityce”. Ważne również, aby być świadomym swojego światopoglądu i wartości, monitorując jednocześnie, czy nie wpływają one w negatywny sposób na naszą pracę. 


PRAKTYCZNY PROGRAM
  • Pacjent(ka) nieustannie wraca w trakcie sesji do tematu polityki lub na różne sposoby narzuca terapeucie swój światopogląd  - co to może oznaczać?
  • Czy postawa względem tematów politycznych może nam coś mówić o osobowości Pacjenta(-ki), jego mechanizmach obronnych, funkcjonowaniu w relacjach z samym sobą i z innymi?
  • Czy forsowanie własnego światopoglądu przez Pacjenta(-kę) może być próbą wyzbycia się  lęków, uleczenia zranień, stłumienia bólu z powodu niezaspokojonych potrzeb?
  • Co robić, gdy Pacjent(ka) przedstawia w trakcie terapii jednostronne, sztywne opinie - jak poszukiwać ich nieoczywistego znaczenia, radzić sobie z własnymi reakcjami, wykorzystać te sytuacje do pomocy Pacjentowi(-ce) w realizacji celu terapeutycznego?
  • Jak światopogląd terapeuty może wpływać na proces psychoterapii? A czym jest neutralność terapeutyczna i jak ją kształtować?
  • Przykłady z praktyki klinicznej Prowadzącej – czy rozmowy o polityce i kwestiach światopoglądowych mogą być okazją do pogłębienia rozumienia Pacjenta(-ki) i konstruowania hipotez diagnostycznych? 


DLA KOGO?

Na szkolenie zapraszamy wszystkich specjalistów zainteresowanych szeroko pojętymi związkami polityki i światopoglądu ze zdrowiem psychicznym oraz ich wpływem na proces psychoterapii. Udział w webinarze będzie wartościowy zwłaszcza dla psychologów i psychoterapeutów różnych nurtów, lekarzy psychiatrów i pozostałych specjalności, studentów psychologii i medycyny oraz wszystkich, których praca zawodowa wiąże się z kontaktem z osobami doświadczającymi kryzysów psychicznych. 

Uwaga! Webinar zalicza godziny praktyk studenckich, stażu. Godziny mogą się sumować, gdy wybierzesz więcej niż jeden webinar. Podbijamy dziennik praktyk przy 5 (lub więcej) ukończonych szkoleniach. Zainteresowanych studentów prosimy o kontakt na: [email protected]

Certyfikat ze szkolenia można użyć do przedłużenia certyfikatu psychoterapeuty Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczo-Behawioralnej PTTPB.

 

Webinar poprowadzi Katarzyna Krasuska-Turzyniecka:

psychoterapeutka certyfikowana przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne (nr certyfikatu 856), specjalistka psychologii klinicznej, psycholożka. Absolwentka Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS oraz całościowego szkolenia terapeutycznego w Katedrze Psychoterapii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Specjalizuje się w interwencji kryzysowej, diagnostyce psychologicznej oraz długoterminowej psychoterapii dla osób dorosłych. Poza praktyką gabinetową, pracuje także jako psycholog w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, gdzie przez wiele lat pełniła dodatkową rolę mentora i szkoleniowca psychologów-stażystów. Związana z Siecią Klinik PsychoMedic, gdzie prowadzi psychoterapię indywidualną, staż “Psycholog Praktyk” oraz liczne szkolenia dla psychologów i psychoterapeutów na różnym etapie rozwoju zawodowego.

Co zyskam wykupując bilet na szkolenie online?

W cenie zawierają się:

– udział w szkoleniu online „na żywo” – spotkanie odbywa się w pokoju webinarowym ClickMeeting;

– możliwość obejrzenia nagrania 3-godzinnego szkolenia przez 90 dni od daty premiery/zakupu nagrania;

– imienny certyfikat uczestnictwa – szkolenia organizowane w ramach Akademii Terapeuty PsychoMedic.pl są certyfikowane, a certyfikat otrzymują nie tylko osoby, które biorą udział w szkoleniu „na żywo”, ale również te, które korzystają z nagrania archiwalnego;

– zaproszenie do zamkniętej grupy „Społeczność Akademii Terapeuty” na portalu Facebook.

Sprawdź ofertę subskrypcji naszych szkoleń TUTAJ

Sprawdź inne szkolenia Akademii Terapeuty

Masz pytania? 

W razie trudności w dokonaniu płatności, pytań lub wątpliwości prosimy o wiadomość na adres e-mail: [email protected]