SKUTECZNA I BEZPIECZNA TERAPIA NEUROLEPTYKAMI - WSKAZÓWKI DO ZAPOBIEGANIA PRZYROSTOWI MASY CIAŁA I EFEKTOM NIEPOŻĄDANYM

Certyfikowane szkolenie online


Termin szkolenia: 19 grudnia 2024 r. (czwartek) w godz. 18:30 – 20:30

Neuroleptyki to jedne z najcenniejszych osiągnięć współczesnej psychiatrii, które pozwalają Pacjentom z zaburzeniami psychotycznymi oraz innymi zaburzeniami zdrowia psychicznego efektywnie funkcjonować i znów poczuć się sobą. Niestety ich stosowanie niekiedy wiąże się także ze skutkami ubocznymi, a przyrost masy ciała należy do najczęściej występujących. 


Zapisz się na webinar, jeśli chcesz:

  • lepiej rozumieć zjawisko przyrostu masy ciała w trakcie terapii lekami przeciwpsychotycznymi,
  • skutecznie mu zapobiegać, 
  • właściwie odpowiadać na skutki niepożądane,
  • bezpiecznie prowadzić Pacjentów ze współwystępującą chorobą metaboliczną. 


Te i wiele innych zagadnień przedstawi Ci prof. Anna Antosik - kierowniczka Katedry Psychiatrii UKSW, wieloletnia Ordynator Oddziału Chorób Afektywnych IPiN. 

Nadchodzący webinar to propozycja dla każdego lekarza, który chce poszerzyć swoją wiedzę i praktyczne umiejętności z zakresu prowadzenia bezpiecznego i świadomego leczenia neuroleptykami - ze szczególnym uwzględnieniem zapobiegania przyrostowi masy ciała oraz dobrych praktyk w terapii Pacjentów z zaburzeniami psychicznymi współwystępującymi z zaburzeniami metabolicznymi. Poznasz wytyczne i konkretne wskazówki do pracy z Pacjentem na każdym etapie terapii: począwszy od badań wstępnych, przez zasady wdrażania i monitorowania leczenia, aż po strategie reagowania w sytuacjach trudnych i postępowanie niefarmakologiczne. 


Nauczysz się, jak pomagać Pacjentom holistycznie i zgodnie z aktualną wiedzą - a to przepis na trwałe rezultaty leczenia i poprawę stanu zdrowia w każdym tego słowa znaczeniu.


PRAKTYCZNY PROGRAM


  • Miejsce neuroleptyków w leczeniu zaburzeń zdrowia psychicznego
  • Wskazania z ChPL a praktyka kliniczna - zastosowanie neuroleptyków w leczeniu zaburzeń lękowych, depresyjnych, snu, OCD, ChAD, uzale$nień
  • Zalety i ograniczenia wynikające z farmakoterapii off-label; działania niepożądane vs. potencjalne korzyści
  • Jakie metaboliczne i endokrynologiczne działania niepożądane mogą wystąpić w trakcie terapii neuroleptykami?
  • Jakie badania dodatkowe i kiedy zlecać Pacjentowi z otyłością, insulinoopornością i cukrzycą?
  • Z czego wynika przyrost masy ciała w trakcie terapii lekami przeciwpsychotycznymi?
  • Czym różnią się od siebie neuroleptyki w kontekście ryzyka powikłań metabolicznych i jak wykorzystać tę wiedzę w trakcie doboru leku do Pacjenta?
  • Kiedy przyrost masy ciała u Pacjenta powinien nas zaniepokoić?
  • Kiedy i jak psychiatra powinien włączyć/zmodyfikować farmakoterapię w przypadku przyrostu masy ciała?
  • Postępowanie farmakologiczne u osób wymagających leczenia neuroleptykiem przy współwystępującej chorobie metabolicznej oraz wskazówki do modyfikacji leczenia w razie powikłań w tym obszarze
  • Pozafarmakologiczne metody zapobiegania powikłaniom metabolicznym: psychoedukacja Pacjenta w zakresie diety, aktywności fizycznej, higieny snu, wpływu stresu na metabolizm. 


DLA KOGO?

Webinar jest bezpłatny - zwiększamy dostęp do nowoczesnej, rzetelnej wiedzy medycznej. Zaproszenie kierujemy do lekarzy psychiatrów i pozostałych specjalności.


Na szkolenie zaprasza prof. ucz. dr hab. n. med. Anna Zofia Antosik-Wójcińska:

lekarka specjalistka psychiatrii, autorka kilkudziesięciu publikacji i podręczników dotyczących diagnostyki i leczenia zaburzeń afektywnych, wykładowczyni na polskich i zagranicznych konferencjach. Wieloletnia Ordynator Oddziału Chorób Afektywnych w Instytucie Psychiatrii i Neurologii. Aktualnie pełni funkcję Kierownika Katedry Psychiatrii na Uniwersytecie Kardynała Stanisława Wyszyńskiego.  

Co zyskam zapisując się na szkolenie online?

Dostęp zawiera:

– udział w szkoleniu online „na żywo” – spotkanie odbywa się w pokoju webinarowym ClickMeeting;

– możliwość obejrzenia nagrania 2-godzinnego szkolenia przez 30 dni od daty premiery/zakupu nagrania;

– imienny certyfikat uczestnictwa – szkolenia organizowane w ramach Platformy PsychoMedic.edu.pl są certyfikowane, a certyfikat otrzymują nie tylko osoby, które biorą udział w szkoleniu „na żywo”, ale również te, które korzystają z nagrania archiwalnego;

– zaproszenie do zamkniętej grupy „Społeczność Akademii Terapeuty” na portalu Facebook.

Sprawdź ofertę subskrypcji naszych szkoleń TUTAJ

Sprawdź inne szkolenia PsychoMedicEDU

"Wyzwania w leczeniu depresji i lęku – wytyczne i wskazówki od prezeski PTP. Szkolenie zaawansowane." prof. dr hab. n. med. Dominika Dudek "ADHD u dorosłych - diagnostyka i psychofarmakoterapia. Zaawansowane kompendium dla lekarzy" dr n. med. Tomasz Gondek, lek. Agata Todzia-Kornaś, mgr Olga Maracewicz "Depresja z przebiegiem sezonowym. Co lekarz psychiatra powinien wiedzieć o rytmach biologicznych i chronoterapii?" prof dr hab. n. med Adam Wichniak "Farmakoterapia a psychoterapia - fundamentalne szkolenie dla psychologów i terapeutów na 2024r." lek. Maciej Dul "Współwystępowanie ADHD i ChAD, OCD, uzależnień – praktyczne wytyczne do diagnozy i leczenia" dr n. med. Tomasz Gondek "Pacjent z zaburzeniami psychosomatycznymi - jakie techniki ISTDP mogą pomóc w terapii?" dr Przemysław Duchniewicz "ABC seksualności pacjenta w gabinecie psychoterapeuty" dr hab. n. med. Michał Lew - Starowicz "Kannabinoidy w psychiatrii - najnowsze standardy i kierunki dalszych badań" dr hab. n. med. Anna Klimkiewicz, mgr Izabela Słoniewska ”Jak pomagać ofiarom narcystycznych rodziców i partnerów?” mgr Ewelina Wysocka „Pacjentka w ciąży i połogu – 10 typowych trudności i 10 strategii pracy terapeutycznej” mgr Justyna Trojanowska-Juras „Borderline w praktyce psychoterapeuty – strategie pracy terapeutycznej i rola relacji terapeutycznej” dr n. społ. Agnieszka Bożek „Terapia schematu w pracy z osobami dotkniętymi parentyfikacją w dzieciństwie” mgr Przemysław Mućko
Masz pytania? 

W razie trudności w dokonaniu płatności, pytań lub wątpliwości prosimy o wiadomość na adres e-mail: [email protected]