To zagadnienia, które często budzą niepewność nawet wśród doświadczonych psychoterapeutów. Mówi się wręcz o tym, że psycholodzy i terapeuci „boją się” kobiet w ciąży i połogu. Temat problemów i sposobów wsparcia kobiet w tym przełomowym momencie życia, jakim jest wejście w rolę mamy, często bywa bowiem poruszany hasłowo lub jest całkowicie pomijany w programach studiów i szkół psychoterapii. Konsekwencją tego jest to, że specjaliści często nie wiedzą, jak pracować z kobietą w ciąży, w połogu lub po stracie dziecka: jak równoważyć wsparcie psychologiczne z pogłębioną pracą terapeutyczną? Czego nie mówić, by nie zaszkodzić? Jak reagować, gdy kobieta żywi negatywne uczucia do swojego dziecka lub przeżywa skrajną rozpacz z powodu utraty?
Są to jednak wiedza i kompetencje, które powinien posiąść każdy Specjalista od zdrowia psychicznego i reprezentant każdego innego zawodu, który wiąże się z kontaktem z kobietą w ciąży i w sytuacjach okołoporodowych. Problemy psychiczne w ciąży i połogu, wbrew „idealistycznemu” przekazowi z mediów i poradników, nie są bowiem wcale rzadkie i mogą dotyczyć nawet kilkunastu procent kobiet, które spodziewają się dziecka lub niedawno urodziły.
Serdecznie zapraszamy do udziału psychoterapeutów, psychologów, lekarzy (w szczególności psychiatrów i ginekologów), położne i pielęgniarki, fizjoterapeutów uroginekologicznych, doule, doradców laktacyjnych i wszystkie osoby kształcące się w wyżej wymienionych kierunkach – jednym słowem wszystkich obecnych i przyszłych specjalistów, którzy przebywają w otoczeniu Pacjentki w okresie ciąży i połogu i którzy chcą lepiej zrozumieć specyfikę trudności doświadczanych przez nią na tym etapie życia.
Uwaga! Webinar zalicza godziny praktyk studenckich, stażu. Godziny mogą się sumować, gdy wybierzesz więcej niż jeden webinar. Podbijamy dziennik praktyk przy 5 (lub więcej) ukończonych szkoleniach. Zainteresowanych studentów prosimy o kontakt na: [email protected]
Certyfikat ze szkolenia można użyć do przedłużenia certyfikatu psychoterapeuty Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczo-Behawioralnej PTTPB.
Na szkoleniu z mgr Justyną Trojanowską-Juras będziesz m_gł/a najpierw poznać i zrozumieć podłoże oraz specyfikę trudności, których doświadczają kobiety w różnych sytuacjach związanych z ciążą i narodzinami dziecka. Następnie poznasz sprawdzone strategie pracy terapeutycznej przy 10 najczęstszych trudnościach przeżywanych przez Pacjentki w ciąży i połogu, które zgłaszają się po pomoc psychologiczną/terapeutyczną.
Webinarium będzie w zdecydowanej większości oparte na praktycznych informacjach i omówieniu strategii terapeutycznych na przykładzie 10 Pacjentek doświadczających:
– poczucia samotności podczas ciąży, porodu i połogu
– zagrożenia ciąży i konieczności hospitalizacji
– utraty dziecka na skutek poronienia
– straty w wyniku martwego porodu
– depresji poporodowej
– nasilonych objawów tzw. baby blues
– trudności w zbudowaniu relacji z dzieckiem w pierwszych miesiącach życia
– trudności w zbudowaniu bliskości z maluszkiem urodzonym przedwcześnie
– zaburzeń adaptacyjnych, trudności w przystosowaniu się do zmiany i nowej roli życiowej
– problemów rodzicielskich w związku z posiadaniem starszych dzieci (trudności z pogodzeniem opieki nad starszymi dziećmi i niemowlęciem, niepewność, jak radzić sobie z zazdrością starszych dzieci).
Wszystkie te trudności będą również omówione w kontekście zmian zachodzących w rodzinie kobiety w wyżej zachodzących sytuacjach. Zastanowimy się, kiedy i w jaki sposób udzielić wsparcia także członkom rodziny młodej Mamy i jak zaangażować ich w pomoc kobiecie, która przeżywa trudne chwile.
Psycholog i certyfikowana psychoterapeutka psychodynamiczna, absolwentka Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS oraz całościowego szkolenia psychoterapeutycznego w Instytucie Analizy Grupowej „Rasztów”. Dodatkowe kompetencje zdobyła w trakcie licznych szkoleń, w tym kursu „Problematyka wczesnej interwencji i zdrowia psychicznego u małych dzieci”, który zrealizowała w Instytucie Matki i Dziecka. Ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu psychoterapii indywidualnej w warunkach prywatnego gabinetu oraz szpitalnych – pracowała m.in. w Szpitalu Nowowiejskim, Instytucie Psychiatrii i Neurologii, a także na Oddziale Patologii Ciąży i Położnictwa Instytutu Matki i Dziecka, gdzie wspierała kobiety doświadczające choroby dziecka oraz po stracie dziecka. Sama mówi o sobie, że jest nieustannie zafascynowana psychiką młodej matki, niemowlęcia oraz relacji między nimi.
W cenie zawierają się:
– możliwość obejrzenia nagrania 3-godzinnego szkolenia przez 90 dni od daty otrzymania wiadomości z dostępem do nagrania;
– certyfikat uczestnictwa – szkolenia organizowane w ramach Akademii Terapeuty PsychoMedic.pl są certyfikowane, a certyfikat otrzymują nie tylko osoby, które biorą udział w szkoleniu „na żywo”, ale również te, które korzystają z nagrania archiwalnego;
– zaproszenie do zamkniętej grupy „Społeczność Akademii Terapeuty” na portalu Facebook.
W razie trudności w dokonaniu płatności, pytań lub wątpliwości prosimy o wiadomość na adres e-mail: [email protected]