Już początkującym specjalistom od zdrowia psychicznego może wydawać się, że o depresji wiedzą niemal wszystko. Jakie są jednak nietypowe objawy depresji? Z czym można ją łatwo pomylić? Jakie rozpoznanie należy postawić Pacjentowi_ce, który_a cierpi, ale jednocześnie nie spełnia kryteriów depresji – i jak w takiej sytuacji pomóc?
Depresja jest, tuż obok zaburzeń lękowych, jedną z najbardziej rozpowszechnionych trudności psychicznych. Z tego względu poświęca jej się dużo uwagi w programie praktycznie każdego kierunku studiów, który przygotowuje do wykonywania zawodu pomocowego. Ogrom informacji otrzymywanych na jej temat w trakcie formalnej edukacji sprawia, że Specjaliści często nie odczuwają później potrzeby poszerzania wiedzy na temat depresji. To jednak często błąd: nie można zapominać, że depresja jest nie tylko zjawiskiem psychopatologicznym, ale i medyczno-społecznym – i jako takie podlega ciągłym przemianom, z którymi jesteśmy zobowiązani być na bieżąco.
Depresja ma także ogromnie zróżnicowany obraz kliniczny, a lista jej atypowych objawów ciągle się wydłuża. Wszystko to sprawia, że mimo rosnącej świadomości społecznej związanej z tematem depresji, pozostaje ona często zaburzeniem nierozpoznanym, niejednokrotnie niszcząc życie Pacjenta_ki i Bliskich. Z drugiej strony diagnoza depresji stawiana jest przez Specjalistów z dziedziny zdrowia psychicznego dość często w sposób błędy i nieuzasadniony. A Pacjenci doświadczający depresji, to Pacjenci, którzy wymagają wnikliwej diagnozy i dokładnie zaplanowanej, regularnie ewaluowanej przez Specjalistę psychoterapii.
Na szkolenie szczególnie serdecznie zapraszamy ambitnych studentów ostatnich lat psychologii i medycyny oraz słuchaczy szkół psychoterapii, którzy przygotowują się do rozpoczęcia praktyki zawodowej. Zapraszamy również praktykujących psychologów, psychoterapeutów i psychiatrów, którzy odczuwają potrzebę poszerzenia swoich kompetencji zawodowych, oraz wszystkie osoby, które w swojej pracy stykają się z Pacjentami doświadczającymi depresji: pedagogów, nauczycieli, lekarzy POZ i innych specjalności, pracowników pomocy społecznej, ośrodków pomocy rodzinie i innych.
Uwaga! Webinar zalicza godziny praktyk studenckich, stażu. Godziny mogą się sumować, gdy wybierzesz więcej niż jeden webinar. Podbijamy dziennik praktyk przy 5 (lub więcej) ukończonych szkoleniach. Zainteresowanych studentów prosimy o kontakt na: [email protected]
Certyfikat ze szkolenia można użyć do przedłużenia certyfikatu psychoterapeuty Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczo-Behawioralnej PTTPB.
Celem naszego szkolenia jest wyposażenie specjalistów zdrowia psychicznego w konkretne umiejętności z zakresu profesjonalnego diagnozowania depresji (w tym przeprowadzania diagnostyki różnicowej) oraz planowania leczenia i terapii dla osób ze zdiagnozowanymi jednobiegunowymi zaburzeniami afektywnymi.
W trakcie webinaru prowadząca położyła szczególny nacisk na takie wątki, jak:
1. Współczesne kryteria diagnostyczne dla depresji – kiedy faktycznie można ją zdiagnozować, a kiedy wykluczyć?
2. Zróżnicowane postacie depresji – jak może wyglądać depresja o nietypowym przebiegu?
3. Jak powinna wyglądać profesjonalna diagnoza depresji? Na co należy szczególnie zwrócić uwagę, przeprowadzając diagnozę różnicową?
4. Jak stworzyć plan pracy psychoterapeutycznej z Pacjentem_ką z rozpoznaniem depresji i jak oceniać efektywność prowadzonej terapii?
Psycholog i diagnostka kliniczna, doktor nauk humanistycznych w dziedzinie psychologii, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna, superwizorka terapii CBT, coach umiejętności rodzicielskich. Od wielu lat jest związana z Uniwersytetem Humanistycznospołecznym SWPS, gdzie prowadzi zajęcia ze studentami, a aktualnie pełni także funkcję zastępcy Kierownika Katedry Psychologii Różnic Indywidualnych, Diagnozy i Psychometrii. Czytaj więcej…
W cenie zawierają się:
– nagranie 2-godzinnego szkolenia przez 90 dni od daty otrzymania wiadomości z dostępem do nagrania;
– imienny certyfikat uczestnictwa – szkolenia organizowane w ramach Akademii Terapeuty PsychoMedic.pl są certyfikowane, a certyfikat otrzymują nie tylko osoby, które biorą udział w szkoleniu „na żywo”, ale również te, które korzystają z nagrania archiwalnego;
– zaproszenie do zamkniętej grupy „Społeczność Akademii Terapeuty” na portalu Facebook.
W razie trudności w dokonaniu płatności, pytań lub wątpliwości prosimy o wiadomość na adres e-mail: [email protected]