Techniki ISTDP w leczeniu zaburzeń psychosomatycznych - kompendium praktyka

Certyfikowane szkolenie online


Termin szkolenia: 12 grudnia 2024 r. (czwartek) w godz. 18:00 – 21:00

Praca z osobami, które nie mają jasności co do własnej "emocjonalnej prawdy" i nieświadomie przekształcają stłumione, bolesne przeżycia psychiczne w nieprzyjemne doznania cielesne, bywa dużym wyzwaniem dla terapeuty. Pacjenci ci trafiają do gabinetu psychoterapeuty po korowodzie konsultacji lekarskich i specjalistycznych prób diagnoz medycznych - ale bez znalezionych przyczyn dolegliwości. Nagromadzone napięcie psychofizyczne w ciele oraz ignorowany latami, chroniczny lęk towarzyszący traumatyzującym doświadczeniom agresji bądź/i zaniedbaniu emocjonalnemu "wchodzi" w ciało. 

Pomocnym narzędziem w pracy z takimi Pacjentami są skuteczne techniki ISTDP - Intensywnej Krótkoterminowej Psychoterapii Psychodynamicznej. 

Zapisz się na szkolenie, aby dowiedzieć się:

  • jak pomóc Pacjentowi, który mówi, że sam siebie nie rozumie w swoim cierpieniu, i choć twierdzi, że w jego życiu nie wydarzyło się nic traumatycznego, to od dawna mierzy się z dystymią, somatyzacją, tendencjami autodestrukcyjnymi, sabotażem swoich kompetencji i relacji?
  • jak zbudować w gabinecie bezpieczną atmosferę, by krok po kroku zapraszać Pacjenta do porzucania mechanizmów obronnych “niepamiętania" i towarzyszyć mu w sięganiu do jego "cichej traumy", w której dotąd nikt mu nie pomógł?
  • jak radzić sobie z oporem Pacjenta?
  • jak wykorzystywać założenia, metodologię i strategie Intensywnej Krótkoterminowej Psychoterapii Psychodynamicznej w pracy nad najczęstszymi objawami i trudnościami Pacjentów psychosomatyzujących?

Na te i wiele innych pytań odpowie psycholog Elżbieta Brodowska - psychoterapeutka, nauczycielka i superwizorka ISTDP licencjonowana przez IEDTA. 


Pacjenci doświadczający zaburzeń psychosomatycznych często nie mają świadomości, co jest realną przyczyną ich cierpienia. Dowodami traumy stają się ich bóle i inne dolegliwości odbierające radość życia, których lekarze nie są w stanie wyjaśnić. Często zmagają się także z chroniczną depresją, skrajnie nasilonym lękiem, dysocjacją, czy kryzysami suicydalnymi. To często osoby żyjące w przekonaniu, że miały "normalny dom", dostrzegające narastający w nich destrukcyjny proces, ale nie rozumieją jego przyczyn. Z biegiem czasu coraz bardziej rezygnują z siebie, swoich pasji, relacji. Pomimo cierpień nie jest im łatwo rozpocząć proces terapii i zaufać terapeucie jako drugiemu człowiekowi; często mają też już za sobą kilka nieudanych podejść do leczenia. Czują, że nie są dla nikogo ważni. Można powiedzieć, że utknęli w projekcji podpowiadającej im, że “nie jestem ważny na tyle, by ktoś chciał potraktować mnie i mój ból poważnie, by ktoś zechciał mi pomóc". Są w stanie ambiwalencji - rozerwani między pragnieniem zawalczenia o siebie a myślami o poddaniu się. 


Dlaczego to właśnie techniki ISTDP mogą okazać się pomocne w pracy z osobą, która pasuje do powyższego opisu? Jak mówi Elżbieta Brodowska, ISTDP zmieniła i zmienia życie naszych Pacjentów i nas -  terapeutów. Elementy charakterystyczne dla tego podejścia - precyzja, uważność, diagnoza dynamiki procesu z minuty na minutę - pozwalają Pacjentowi otworzyć się na życie w kontakcie z realnym sobą oraz odbudować głębokie i intymne relacje z innymi, bez niezdrowo regulowanego lęku i sabotujących obron. W terapii ISTDP kładziemy nacisk na uważność zarówno Pacjenta, jak i terapeuty na pojawiające się objawy lęku i fizjologiczne manifestacje uczuć i impulsów w ciele. To podejście umożliwia doświadczenie przez Pacjenta odblokowania uczuć i impulsów, przy zdrowo regulowanym lęku w ciele i bez objawów z układu poznawczo-percepcyjnego. Innymi słowy, pozwala w bezpieczny sposób doświadczyć uczuć zamrożonych traumą. Uczy też rozumienia pojawiających się automatycznie, autodestrukcyjnych funkcji mechanizmów obronnych. ISTDP koncentruje się na pracy tu i teraz od pierwszych minut sesji, mobilizując złożone uczucia przeniesieniowe, aby zyskać bezpośredni dostęp do uczuć związanych z traumą relacyjną. 


Terapeuta na bieżąco konfrontuje, identyfikuje i klaryfikuje funkcje pojawiających się nawykowych mechanizmów obronnych Pacjenta, mających za zadanie sabotować terapię i blokować terapeutę we wchodzeniu z nim w terapeutycznie intymny kontakt. Omawiamy m.in. unikanie kontaktu wzrokowego, ogólnikowość, pasywność, uległość czy tendencje do zadowalania terapeuty.


PRAKTYCZNY PROGRAM


  • Jak i dlaczego stosować techniki ISTDP w terapii zaburzeń psychosomatycznych? Omówienie dynamiki, podstaw teoretycznych i najważniejszych technik stosowanych w tym podejściu 
  • Jaką rolę pełni identyfikacja projekcyjna w powstawaniu zaburzeń psychosomatycznych i jak wykorzystać tę wiedzę w procesie terapii?
  • Jaka jest specyfika nieuświadomionych, traumatycznych doświadczeń Pacjentów psychosomatyzujących? Jak pracować nad tymi doświadczeniami w rytmie indywidualnej gotowości Pacjenta - dotrzeć do nich i bezpiecznie je przepracować?
  • Na jakie trudności najczęściej napotykają terapeuci prowadzący Pacjentów z zaburzeniami psychosomatycznymi - i jak sobie z tym radzić?
  • Jak prowadzić terapię Pacjentów, u których somatyzacja współwystępuje z:
  • chroniczną depresją, myślami o odebraniu sobie życia,
  • zaburzeniami dysocjacyjnymi, 
  • tzw. patologiczną żałobą?


DLA KOGO?

Na szkolenie zapraszamy wszystkich specjalistów zainteresowanych tematyką terapii ISTDP i/lub leczenia zaburzeń psychosomatycznych. Zapraszamy zwłaszcza psychologów, psychoterapeutów, lekarzy różnych specjalności oraz studentów kształcących się w tych kierunkach. 


Uwaga! Webinar zalicza godziny praktyk studenckich, stażu. Godziny mogą się sumować, gdy wybierzesz więcej niż jeden webinar. Podbijamy dziennik praktyk przy 5 (lub więcej) ukończonych szkoleniach. Zainteresowanych studentów prosimy o kontakt na: [email protected]

Certyfikat ze szkolenia można użyć do przedłużenia certyfikatu psychoterapeuty Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczo-Behawioralnej PTTPB. 


Webinar poprowadzi Elżbieta Brodowska:

psycholożka i psychoterapeutka z blisko 25-letnim doświadczeniem klinicznym. Absolwentka Studium Psychoterapii Indywidualnej i Grupowej w Laboratorium Psychoedukacji oraz Studium Psychoterapii Analitycznej. Ukończyła również 3,5 letnie szkolenie podstawowe (Core Training) z zakresu ISTDP, ucząc się pod bezpośrednim kierunkiem Mistrzów: Josette ten Have de Labije, Roberta Neborsky'ego, Allana Abbassa, Jona Fredericksona i Keesa Cornelissena. Od 2014 roku uczestniczy i pogłębia swoje kwalifikacje w zaawansowanym kursie ISTDP (Advanced Core Training) prowadzonym przez Josette ten Have de Labije. W 2022 roku otrzymała certyfikat nauczycielki i superwizorki ISTDP wydany przez IEDTA - International Experiental Dynamic Therapy Association. Prowadzi szkolenia, w tym certyfikowane przez IEDTA szkolenia typu Core Training z zakresu terapii ISTDP, oraz superwizuje specjalistów kształcących się w tym podejściu. Od kilkunastu lat pracuje w ramach własnej praktyki z Pacjentami indywidualnymi oraz parami.

"Dorosły Pacjent chce odebrać sobie życie - zalecenia dla psychologów i psychoterapeutów" prof. dr hab. n. med. Agnieszka Gmitrowicz "Trauma rozwojowa - jak skutecznie pomóc dziecku, integrując założenia neurobiologii i współczesnej psychoterapii?" dr Kamila Kuprowska-Stępień "Diagnostyka i terapia zaburzeń związanych z traumą - najnowsze wytyczne" mgr Igor Rotberg "Standardy Ochrony Małoletnich i procedura Niebieska Karta - wytyczne i wskazówki dla specjalistów" mgr Marzena Stelmach-Tondos „Pacjentka w ciąży i połogu – 10 typowych trudności i 10 strategii pracy terapeutycznej” mgr Justyna Trojanowska-Juras
Co zyskam wykupując bilet na szkolenie online?

W cenie zawierają się:

– udział w szkoleniu online „na żywo” – spotkanie odbywa się w pokoju webinarowym ClickMeeting;

– możliwość obejrzenia nagrania 3-godzinnego szkolenia przez 90 dni od daty premiery/zakupu nagrania;

– imienny certyfikat uczestnictwa – szkolenia organizowane w ramach Akademii Terapeuty PsychoMedic.pl są certyfikowane, a certyfikat otrzymują nie tylko osoby, które biorą udział w szkoleniu „na żywo”, ale również te, które korzystają z nagrania archiwalnego;

– zaproszenie do zamkniętej grupy „Społeczność Akademii Terapeuty” na portalu Facebook.

Sprawdź ofertę subskrypcji naszych szkoleń TUTAJ

Sprawdź inne szkolenia PsychoMedicEDU

Masz pytania? 

W razie trudności w dokonaniu płatności, pytań lub wątpliwości prosimy o wiadomość na adres e-mail: [email protected]