TECHNIKI TERAPII SCHEMATÓW W LECZENIU UZALE$NIEŃ I ZABURZEŃ ODŻYWIANIA - KOMPENDIUM PRAKTYKA

Termin szkolenia: 22 listopada 2024 r. (piątek) w godz. 18:00 – 21:00
Terapeut(k)o, wyobraź sobie, że zgłasza się do Ciebie nowy(-a) Pacjent(ka) z diagnozą zaburzeń odżywiania lub uzale$nienia. Czy wiesz, jak pomóc?
? Jak zidentyfikować jego/jej destrukcyjne schematy, które wywołały i podtrzymują objawy?
? Jak opracować przydatną konceptualizację przypadku i strategię pracy terapeutycznej?
? Po jakie techniki terapeutyczne sięgnąć (i jak je wykorzystać), aby osłabić tendencje Pacjenta(-ki) do destrukcyjnych zachowań i wyeliminować pierwotną przyczynę zaburzeń?
Odpowiedzi na te fundamentalne pytania dostarcza terapia schematów - jeden z najskuteczniejszych nurtów psychoterapii. Zapisz się na szkolenie i dowiedz się, jak leczyć zaburzenia odżywiania i uzale$nienia holistycznie i skutecznie.

Terapia anoreksji i innych zaburzeń odżywiania, a także nadużywania substancji psychoaktywnych czy zaangażowania w różne szkodliwe czynności - to zadanie, które wzbudza w specjalistach lęk i uchodzi za wyjątkowo trudne. Pracując z Pacjentem z jedną z tych diagnoz, terapeut(k)a napotyka liczne wyzwania. Ograniczony krytycyzm względem objawów, zmienna motywacja do leczenia, tendencje autodestrukcyjne stanowiące niekiedy zagrożenie dla zdrowia i życia - to tylko niektóre z nich.

Kiedy pracujemy z osobą doświadczającą dużego cierpienia, której bezpieczeństwo jest realnie zagrożone, musimy mieć w zanadrzu konkretne, sprawdzone rozwiązania. Musimy też dysponować wiedzą, która pozwoli nam adekwatnie reagować na trudności pojawiające się w procesie terapeutycznym i dopasowywać techniki do aktualnych potrzeb Pacjenta(-ki). Tego właśnie dostarczy Ci nadchodzące, praktyczne szkolenie z technik terapii schematu. Prowadząca kompleksowo zapozna Cię z ustrukturalizowanym i empirycznie zweryfikowanym, a jednocześnie empatycznym i pełnym zrozumienia podejściem do Pacjentów zmagających się z zaburzeniami odżywiania i nałogami.

Dowiesz się i nauczysz:

• jak uzale$nienia oraz zaburzenia odżywiania ujmowane są w koncepcji Terapii Schematów i jak konceptualizować Pacjentów z takimi trudnościami;
  • jakie typowe schematy i specyficzne Tryby Radzenia Sobie przejawiają tacy Pacjenci;
  • jak pomóc swoim Pacjentom w budowaniu zdrowego, współczującego “Ja”, aby zastąpić tzw. tryby przetrwania, napędzające zachowania związane z zaburzeniami odżywiania i uzale$nieniami;
  • jakie techniki doświadczeniowe, poznawcze, behawioralne i interpersonalne są zalecane w pracy z takimi Pacjentami, kiedy i jak po nie sięgać oraz jakie korzyści wiążą się z ich zastosowaniem.

W trakcie webinaru Prowadząca zaprezentuje także przykłady ze swojej praktyki klinicznej, które zobrazują, jak w praktyce - krok po kroku - wykorzystywać omówione interwencje w procesie terapeutycznym.

Na szkolenie zapraszamy wszystkich specjalistów zainteresowanych technikami terapii schematów, zwłaszcza w kontekście leczenia zaburzeń odżywiania i pomocy Pacjentom zmagającym się z nałogami. Zapraszamy m.in. studentów psychologii, psychologów i psychoterapeutów różnych nurtów, lekarzy psychiatrów i pozostałych specjalności, specjalistów psychoterapii uzale$nień, interwentów kryzysowych, pracowników pomocy społecznej.

Webinar poprowadzi Anna Czarnecka:

psycholożka, dyplomowana psychoterapeutka humanistyczno-doświadczeniowa, terapeutka indywidualnej terapii schematu i terapii schematu par certyfikowana przez International Society of Schema Therapy, coach. Ukończyła również specjalistyczne szkolenia z zakresu terapii EMDR, terapii skoncentrowanej na emocjach EFT, terapii skoncentrowanej na współczuciu CFT oraz terapii IFS i neuro-doświadczeniowej (brainspotting), dedykowanych pracy z traumą. Ma bogate i różnorodne doświadczenie zawodowe, które zdobywała m.in. na Oddziale Zapobiegania Nawrotom Psychoz Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, Dziennym Domu Pomocy Społecznej, Środowiskowym Domu Pomocy Społecznej, placówkach dla dzieci oraz gabinetach prywatnych. Współpracuje z Centrum Terapii Poznawczo-Behawioralnej, gdzie współprowadzi certyfikowane szkolenia z terapii schematu. Publikuje teksty popularyzujące wiedzę psychologiczną w magazynach specjalistycznych o zasięgu ogólnopolskim - m.in. w “Newsweek Psychologia”, “Charakterach” czy “Psychologii w Praktyce”. Jest założycielką i współwłaścicielką ośrodka psychoterapii Inner Garden.

"Między miłością a miłością pozorną w psychoterapii" prof. dr hab. n. med. Bogdan de Barbaro "Potrzeby emocjonalne w terapii: jak je rozpoznawać i jak na nie odpowiadać?" mgr Przemysław Mućko "Terapia osobowości anankastycznej, unikającej - praktyczne techniki z terapii schematów" mgr Aleksandra Defranc „Terapia schematu i dialog motywujący w leczeniu zaburzeń osobowości” mgr Jędrzej Kosewski „Terapia schematów w leczeniu zaburzenia osobowości typu borderline” mgr Paweł Górny

Sprawdź inne szkolenia PsychoMedicEDU