TERAPIA OSÓB STOSUJĄCYCH PRZEMOC: KLINICZNA OCENA RYZYKA I SKUTECZNE INTERWENCJE. PRAKTYCZNA ANALIZA PRZYPADKÓW

Certyfikowane szkolenie online


Większość psychologów i psychoterapeutów, słysząc hasło “przemoc”, myśli o pracy z osobami, które tej przemocy podlegają. Niezmiernie ważnym, a często pomijanym aspektem praktyki klinicznej jest jednak również holistyczna praca z osobami, które stosują przemoc, lub istnieje ryzyko, że mogą się tego dopuścić. Jak zmniejszyć wtedy ryzyko, że Pacjent zastosuje przemoc wobec osób ze swojego otoczenia? A przede wszystkim - jak zadbać o to, co absolutnie najważniejsze - czyli o własne bezpieczeństwo?

Zapraszamy na zaawansowane szkolenie - oparte na analizie licznych case study z wieloletniej praktyki Prowadzącego oraz innych psychologów i biegłych sądowych. Omówimy historie Specjalistów i dostępne metody radzenia sobie w trudnych sytuacjach, które zdarzają się najczęściej w kontakcie z osobami stosującymi przemoc i/lub z cechami osobowości psychopatycznej. Na tej podstawie nauczysz się: 

  • jak w ogóle rozpoznać, że Twój Pacjent może dopuścić się w bliskiej przyszłości aktu przemocy;
  • jak rzetelnie i precyzyjnie ocenić ryzyko aktu przemocy, wykorzystując własną wiedzę o Pacjencie oraz zwalidowane metody; 
  • jak monitorować stan Pacjenta i zachodzące w nim procesy;
  • jak konceptualizować trudności Pacjenta i planować skuteczne oddziaływania terapeutyczne.

Wiedząc, jak rozpoznawać i prognozować ryzyko przemocy, będziesz wiedzieć, jak jej zapobiegać. Zapisz się na to szkolenie, aby czuć się we własnym gabinecie bezpiecznie i jednocześnie czynić realną zmianę w świecie. 

Ocena ryzyka przemocy (prognozowanie i zarządzanie) jest jedną z kluczowych kompetencji nie tylko kryminologów czy biegłych sądowych, ale i psychologów, psychiatrów czy seksuologów pracujących z Pacjentami w trybie ambulatoryjnym. Kompetencja ta pozwala na ocenę ryzyka czynów o znacznej szkodliwości społecznej, przeciwko życiu, zdrowiu i wolności seksualnej - zarówno naszej, jak i innych ludzi.

Na szkoleniu przejdziemy przez cały proces skutecznego rozpoznawania i zapobiegania zagrożeniu ze strony Pacjentów, którzy stosują przemoc lub istnieje ryzyko, że wkrótce zaczną ją stosować. 

  • Dowiesz się, jakie są sposoby oceny wczesnych sygnałów ostrzegawczych poprzedzających wystąpienie przemocy ogólnej, partnerskiej, seksualnej lub stalkingu. 
  • Poznasz techniki interpretacji i oceny potencjalnego procesu radykalizacji u Pacjenta lub występujących fantazji i wyobrażeń dotyczących przemocy. 
  • Nauczysz się, jak oceniać nasilenie cech psychopatycznych oraz uwzględniać nie mniej ważną rolę czynników ochronnych - zasobów i mocnych stron Pacjenta.
  • Zyskasz pewność siebie i poczucie bezpieczeństwa dzięki wiedzy, co robić dalej. Kiedy skierować Pacjenta na hospitalizację, a kiedy kontynuować z nim współpracę w ambulatorium? Co zrobić, gdy Pacjent otwarcie grozi użyciem przemocy? 

Dzięki analizie licznych case study zrozumiesz, jak uniknąć błędów w tych najtrudniejszych sytuacjach. 


PRAKTYCZNY PROGRAM


  • Dominujące podejścia w klinicznej ocenie ryzyka przemocy 
  • Sposoby tworzenia konceptualizacji przypadku w kontekście oceny ryzyka przemocy
  • Przesiewowe metody oceny wczesnych objawów ostrzegawczych, w tym fantazji i wyobrażeń dotyczących przemocy
  • Kompleksowa ustrukturyzowana kliniczna ocena ryzyka przemocy – praktyczna prezentacja metody HCR-20 V3 i jej zastosowań
  • Kliniczne metody oceny nasilenia cech psychopatycznych 
  • Kiedy, jak i po co przeprowadzić tzw. kliniczną ocenę procesu radykalizacji?
  • Ocena czynników ochronnych – prezentacja metody SAPROF i jej zastosowań
  • Planowanie z użyciem scenariuszy - co to za technika i kiedy warto ją zastosować?
  • Praktyczna prezentacja tzw. triażu psychoterapeutycznego - metody określenia, czy u Pacjenta występują wskazania do hospitalizacji 
  • Metody oceny ryzyka przemocy Pacjenta wobec klinicysty - dla psychoterapeutów, psychiatrów, psychologów penitencjarnych, biegłych sądowych 
  • Zasady postępowania w razie zagrożenia przemocą ze strony Pacjenta 
  • Case study - przykłady zastosowania szacowania oceny ryzyka przemocy w praktyce klinicznej


DLA KOGO?

Na szkolenie zapraszamy wszystkich, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat prognozowania i zarządzania ryzykiem przemocy - m.in. psychologów, psychoterapeutów, lekarzy psychiatrów, seksuologów, specjalistów resocjalizacji, kryminologów, biegłych sądowych, wychowawców w ośrodkach poprawczych i karnych, trenerów programów korekcyjnych i innych specjalistów pracujących z osobami stosującymi przemoc.

Uwaga! Webinar zalicza godziny praktyk studenckich, stażu. Godziny mogą się sumować, gdy wybierzesz więcej niż jeden webinar. Podbijamy dziennik praktyk przy 5 (lub więcej) ukończonych szkoleniach. Zainteresowanych studentów prosimy o kontakt na: [email protected]

Certyfikat ze szkolenia można użyć do przedłużenia certyfikatu psychoterapeuty Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczo-Behawioralnej PTTPB. 


Webinar poprowadzi dr n.społ. Michał Nowopolski:

doktor nauk społecznych w dziedzinie psychologii, specjalista psychologii klinicznej, seksuolog, biegły sądowy, magister prawa, specjalista ds. oceny zagrożenia przemocą. Jest certyfikowanym diagnostą z zakresu metod służących do klinicznej oceny psychopatii z wykorzystaniem narzędzi PCL-R (Darkstone Official Hare PCL-R: 2nd Ed. Training Program) oraz Kompleksowej Oceny Osobowości Psychopatycznej (CAPP). Ukończył również liczne szkolenia z zakresu stosowania narzędzi do ustrukturyzowanej klinicznej oceny ryzyka dla specyficznych form przemocy. Aktualnie pracuje na oddziale psychiatrii sądowej o wzmocnionym stopniu zabezpieczenia w Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Starogardzie Gdańskim. Jako biegły sądowy opiniuje głównie w sprawach karnych, również tych obciążonych dużym zainteresowaniem medialnym i społecznym i/lub dotyczących sprawców z zaburzeniami zdrowia psychicznego. Specjalizuje się w opiniowaniu psychologicznym dotyczącym stosowania tzw. środków zabezpieczających w trakcie i po postępowaniu sądowym. W lipcu 2024 r. obronił pracę doktorską „Osobowość sprawcy i inne aspekty kształtujące ocenę ryzyka przemocy u pacjentów internowanych w oddziałach psychiatrii sądowej” pod kierunkiem prof. dr. hab. Józefa Krzysztofa Gierowskiego.

Sprawdź inne szkolenia PsychoMedicEDU

"Dorosły Pacjent chce odebrać sobie życie - zalecenia dla psychologów i psychoterapeutów" prof. dr hab. n. med. Agnieszka Gmitrowicz "Jak „nie wiedzieć” w psychoterapii? O zaletach irrewerencji w praktyce terapeutycznej" prof. dr hab. n. med. Bogdan de Barbaro „Praca nad samooceną u osób z zaburzeniami odżywiania” mgr Aleksandra Ulatowska „Borderline: wyzwania w pracy z Pacjentem z pogranicza” dr hab. n. med. Anna Mosiołek „Terapia schematów w leczeniu zaburzenia osobowości typu borderline” mgr Paweł Górny „O niepowodzeniach terapeuty z przyczyn własnych” prof. dr hab. n. med. Bogdan de Barbaro
Co zyskam wykupując bilet na szkolenie online?

W cenie zawierają się:

– udział w szkoleniu online „na żywo” – spotkanie odbywa się w pokoju webinarowym ClickMeeting;

– możliwość obejrzenia nagrania 3-godzinnego szkolenia przez 90 dni od daty premiery/zakupu nagrania;

– imienny certyfikat uczestnictwa – szkolenia organizowane w ramach Akademii Terapeuty PsychoMedic.pl są certyfikowane, a certyfikat otrzymują nie tylko osoby, które biorą udział w szkoleniu „na żywo”, ale również te, które korzystają z nagrania archiwalnego;

– zaproszenie do zamkniętej grupy „Społeczność Akademii Terapeuty” na portalu Facebook.

Sprawdź ofertę subskrypcji naszych szkoleń TUTAJ

Masz pytania? 

W razie trudności w dokonaniu płatności, pytań lub wątpliwości prosimy o wiadomość na adres e-mail: [email protected]