Nie ulega wątpliwości, że rzetelna diagnostyka i skuteczna terapia traumy to jedno z najważniejszych, ale i najtrudniejszych zadań współczesnych klinicystów. Wyniki badań nad funkcjonowaniem osób z traumą, które prowadzono w ostatnich latach, w zasadzie wywróciły dotychczasowe wyobrażenia psychologów do góry nogami. To, co jeszcze do niedawna traktowano jako przejaw depresji, borderline, a nawet antyspołecznego zaburzenia osobowości lub zaburzeń neurorozwojowych, u wielu Pacjentów okazuje się konsekwencją doświadczenia traumy. Coraz częściej zwraca się też uwagę na to, że tak naprawdę żaden z “klasycznych” nurtów terapeutycznych nie odpowiada w całości na potrzeby Pacjentów z PTSD i c-PTSD. Najwybitniejsi eksperci w tej dziedzinie są jednogłośni: specjaliści, którzy chcą skutecznie pomagać osobom z doświadczeniem traumy, muszą mieć nie tylko wysoką rozwiniętą dojrzałość emocjonalną i postawę etyczną. Niezbędna jest również gotowość do integrowania technik poznawczych i wglądowych z tymi budującymi poczucie spójności i bezpieczeństwa w ciele. Ale jak przełożyć te założenia na praktykę?
Nasz praktyczny kurs - pakiet szkoleń “traumatologia w pigułce” to odpowiedź na wszystkie potrzeby specjalistów zdrowia psychicznego, którzy pracują z osobami po szczególnie trudnych doświadczeniach. Jeśli chcesz wiedzieć, jak nawiązywać z tymi osobami prawdziwie pomocną dla nich relację, jak wspierać ich w rozwijaniu zasobów, przygotować, a następnie bezpiecznie przeprowadzić przez proces głębokiej pracy nad traumą - jesteś we właściwym miejscu.
Dla kogo “traumatologia w gabinecie psychologa i psychoterapeuty”? Tak naprawdę - dla każdego, kto pracuje z Pacjentami w warunkach prywatnego gabinetu, a także poradni zdrowia psychicznego, szpitala, fundacji, ośrodka interwencji kryzysowej itp. Zetknięcie się z Pacjentem z doświadczeniem traumy jest kwestią czasu w przypadku każdego specjalisty zdrowia psychicznego. Szkolenie online składa się z 6 modułów - praktycznych webinarów online, stworzonych przede wszystkim z myślą o psychologach i psychoterapeutach, którzy: mają wątpliwości, jak konceptualizować trudności Pacjenta z traumą, diagnozować skutki traumy, dopasować swoją strategię terapeutyczną i interwencje do indywidualnych potrzeb i gotowości osoby zgłaszającej się po pomoc; czują lęk na myśl o pracy z Pacjentem z traumą - chcieliby wiedzieć, na co zwrócić uwagę i jak wystrzec się najczęstszych błędów; chcieliby lepiej radzić sobie z wyzwaniami w pracy z Pacjentem z traumą - wiedzieć, co robić, gdy osoba jest w oporze, silnym lęku lub próbuje regulować napięcie poprzez zachowania autodestrukcyjne; mają wrażenie, że studia nie wyposażyły ich w praktyczną wiedzę z zakresu terapii traumy i/lub czują, że potrzebują podniesienia i zaktualizowania umiejętności; interesują się nowoczesną terapią traumy i chcą rozwinąć swoją wiedzę i umiejętności m.in. z zakresu terapii sensomotorycznej, somatycznej, focusingu czy Modelu Wewnętrznych Systemów Rodzinnych (terapii IFS).
Szkolenie składa się z 2-3 godzinnych modułów online, z którymi możesz zapoznać się, gdzie chcesz i kiedy chcesz - z telefonu, komputera tabletu; możesz uczyć się z domu, na spacerze, albo podczas okienka w pracy.
Poszczególne moduły zawierają wprowadzenie teoretyczne tylko z takimi informacjami, które są rzeczywiście ważne i przydatne z punktu widzenia codziennej pracy psychologa czy psychoterapeuty. Teorię wzbogacamy licznymi przykładami i wyjaśnieniami, jak ma się ona do kontaktu z Pacjentem w gabinecie - a cała reszta to praktyczne podpowiedzi i narzędzia.
Unikatowym, wyróżniającym nasze szkolenia na tle innych elementem są demonstracje sesji z Pacjentem. W materiałach szkoleniowych znajdziesz liczne “scenki”, w trakcie których Prowadzący pokazują, jak zastosować omawiane interwencje w pracy z Pacjentem. U nas uczysz się najskuteczniejszy możliwy sposób, czyli poprzez modelowanie. To szczególnie ważne w przypadku terapii traumy, gdzie zachowania niewerbalne terapeuty i odpowiednio tempo w trakcie sesji mają ogromne znaczenie.
Poszczególne moduły bazują na dorobku i praktycznych wskazówkach od najwybitniejszych Ekspertów w dziedzinie PTSD i c-PTSD. Wielu naszych Prowadzących uczyło się terapii traumy bezpośrednio od takich Mistrzów, jak:
Uczymy eklektycznego podejścia do traumy, integrującego założenia z zakresu neurobiologii, psychotraumatologii i poszczególnych nurtów psychoterapii.
“Traumatologia w gabinecie psychologa i psychoterapeuty” składa się z 6 modułów, obejmujących praktyczne aspekty pracy z młodzieżą i dorosłymi dotkniętymi traumą.
Materiał opisuje narzędzie służące do oceny nasilenia objawów PTSD w odpowiedzi na wydarzenie traumatyczne. Test składa się z 22 pytań, które mierzą trzy kluczowe aspekty: unikanie, intruzje (np. natrętne myśli) oraz pobudzenie psychofizjologiczne. Materiał zawiera instrukcję wypełniania testu oraz interpretację wyników, umożliwiając szybką identyfikację objawów u pacjenta.
Kwestionariusz służy do samodzielnego wypełnienia przez pacjenta, umożliwiając ocenę objawów PTSD u osób, które nie są związane ze środowiskiem wojskowym. Materiał szczegółowo opisuje, jak test mierzy objawy według kryteriów DSM-5, oraz wskazówki dotyczące analizy wyników. Narzędzie pozwala na ocenę skutków traumy w kontekście codziennego życia.
Dokument szczegółowo omawia narzędzie stosowane do identyfikacji traumatycznych wydarzeń w historii życia pacjenta. ITD pomaga określić rodzaj i liczbę doświadczonych traum, a także ich potencjalny wpływ na zdrowie psychiczne. Materiał zawiera przykłady interpretacji wyników oraz zastosowanie kwestionariusza w planowaniu terapii.
dr n. społ. Karolina Zalewska-Łunkiewicz: doktor nauk społecznych w dziedzinie psychologii, specjalistka psycholożka kliniczna, socjoterapeutka, psychoterapeutka certyfikowana przez Europejskie Towarzystwo Psychoterapii i Polskie Towarzystwo Psychologiczne; kierowniczka Zakładu Psychologii Klinicznej i Zdrowia na Wydziale Psychologii Uniwersytetu SWPS w Katowicach. Pracuje terapeutycznie w podejściu psychodynamicznym z osobami dorosłymi i starszą młodzieżą. Ma bogate doświadczenie kliniczne, które zdobywała m.in. na oddziałach psychiatrycznych oraz w ośrodku terapii rodzin i par. Jest współautorką bestsellerowej książki „Kliniczna psychologia sądowa” oraz konsultantką naukową polskiej edycji „Podręcznika Pozytywnej Psychoterapii Psychodynamicznej”. Jej zainteresowania naukowe skupiają się wokół tematyki psychospołecznych uwarunkowań trudności w zakresie zdrowia psychicznego.
dr n.społ. Kamila Kuprowska-Stępień: certyfikowana psychoterapeutka systemowa, psychotraumatolożka, terapeutka EMDR, doktor nauk społecznych w dziedzinie psychologii, psycholożka. Absolwentka Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS i Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej. Od początku kariery zawodowej specjalizuje się w psychoterapii dzieci i młodzieży po doświadczeniach traumatycznych, integrując w swojej pracy założenia neurobiologii z technikami podejścia systemowego i psychodynamicznego. W praktyce terapeutycznej zwraca również uwagę na międzypokoleniowe powiązania, które mogą być zarówno cennym źródłem zasobów, jak i nieuświadomionym zagrożeniem.
Mgr Igor Rotberg: psycholog, psychotraumatolog, psychoterapeuta certyfikowany przez Polskie Towarzystwo Psychoterapii Integratywnej i Polskie Towarzystwo Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach. Jest absolwentem Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego i 5-letniego kursu psychoterapii w Polskim Stowarzyszeniu Rozwoju Psychoterapii. Aktualnie prowadzi działalność kliniczną jako terapeuta osób dorosłych i par, a także szeroko zakrojoną działalność dydaktyczną - jest m.in. założycielem i wykładowcą Studium Integracyjnej Terapii Osób po Traumie i byłym wykładowcą na studiach podyplomowych z psychotraumatologii w Collegium Humanum. Współredaktor książki "Ponowoczesne modele pomagania" oraz współautor książki "Po jasnej stronie mocy", obydwu adresowanych do adeptów psychoterapii. Prowadzi również konsultacje dla psychoterapeutów z zakresu praktycznego zastosowania integracyjnej terapii osób po traumie oraz zaburzeń osobowości.
mgr Magdalena Pala: psycholożka, psychotraumatolożka, psychoterapeutka. Przez 16 lat studiowała i pracowała w Kanadzie, gdzie ukończyła 4-letnie licencjackie studia psychologiczne (University of Athabasca), 3-letnie studia magisterskie ze specjalnością kliniczna psychologia terapeutyczna - skoncentrowana na traumie i psychoterapia (University of Lethbridge) oraz rozszerzony, 1600-godzinny program szkoleniowo-superwizyjny, gdzie uczyła się pod bezpośrednim kierunkiem autorytetu w dziedzinie terapii traumy rozwojowej - dr Ali Al-Asadi. Zdobywała doświadczenie w różnorodnych placówkach prywatnych i państwowych: m.in. ośrodku terapii indywidualnej i rodzinnej, szpitalnym oddziale chronicznej otyłości, ośrodku socjoterapeutycznym dla młodzieży. W ciągu lat praktyki uczestniczyła w specjalistycznych szkoleniach i warsztatach prowadzonych przez najwybitniejszych ekspertów - m.in. Gabora Mate, Janinę Fisher, Pat Ogden, Bessela van der Kolk. Magdalena Pala specjalizuje się w leczeniu symptomów klinicznych traumy złożonej (c-PTSD) u dzieci, młodzieży oraz dorosłych w ramach terapii indywidualnej i grupowej. Posługuje się najnowszymi metodami opartymi na teorii przywiązania, neuronauce, neurobiologii i psychofizjologii. Prowadzi Pacjentów, u których skutki traumy manifestują się m.in. przez depresję, zaburzenia lękowe, silne reakcje stresowe. Poza pracą gabinetową aktywnie angażuje się w szerzenie wiedzy na temat traumy w dzieciństwie i sposobów jej uzdrawiania. Prowadzi kursy z zakresu pracy z traumą dla pracowników służby zdrowia i pomocy społecznej, jest edukatorką i autorką licznych kursów - m.in. “Jak mieć dobry związek”, “Jak zmierzyć się z traumą z dzieciństwa i uwolnić się od jej wpływu w życiu dorosłym”. Jest twórczynią i prowadzącą podcastu “Powrót do Siebie - Uwolnij się od Traumy z Dzieciństwa”.
mgr Tamara Woźniak: psycholożka, psychoterapeutka poznawczo-behawioralna, psychoonkolożka. Ukończyła całościowe szkolenie psychoterapeutyczne w Centrum Terapii Poznawczo-Behawioralnej w Warszawie, a następnie realizowała kolejne studia podyplomowe m.in. z zakresu terapii schematów, terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach (TSR) i skoncentrowanej na emocjach (EFT). W codziennej pracy z Pacjentami stosuje przede wszystkim techniki zaczerpnięte z nurtów trzeciej fali CBT – DBT, ACT, CFT, EFT, TSR oraz terapii schematu.
W razie trudności w dokonaniu płatności, pytań lub wątpliwości prosimy o wiadomość na adres e-mail: edu@psychomedic.pl