TRENER TZA – SZKOLENIE CERTYFIKOWANE OD PSYCHOMEDIC.PL

Certyfikowane szkolenie online


Jesteś psychologiem, psychoterapeutą, pedagogiem, nauczycielem, pracownikiem pomocy społecznej? A może jesteś rodzicem dziecka, które nie radzi sobie ze złością i okazuje ją poprzez różne formy agresji lub wręcz przeciwnie - tłumi ją, jest nadmiernie nieśmiałe i brak mu asertywności? Jeśli odpowiedź na choć jedno z tych pytań brzmi “tak”, nasz kurs TZA z pewnością jest dla Ciebie 🙂 Przygotujemy Cię zarówno do prowadzenia zajęć w charakterze profesjonalnego trenera TZA, jak i wykorzystywania elementów TZA w innej formie pracy z dziećmi.

Szkolenie TZA zaprojektowaliśmy zgodnie z zasadą „maksimum praktyki, minimum teorii”. Materiały szkoleniowe zawierają wyłącznie informacje istotne z perspektywy prowadzenia treningów i wspierania rozwoju psychospołecznego Uczestników. Z nami uczysz się konkretnie i na luzie. A wszystko to w atrakcyjnej formie online! Możesz uczyć się z domu, pracy, na spacerze, a nawet z leżaka na wakacjach.

Czym jest trening zastępowania agresji - TZA?


Trening Zastępowania Agresji (tzw. trening zastępowania agresji Goldstein, określany również jako terapia gniewu lub trening kontroli złości) obejmuje cykl specjalistycznych zajęć, prowadzonych w oparciu o metodę Arnolda Goldstein. Zajęcia TZA opierają się na założeniu, że dziecko, dla którego trudność stanowi radzenie sobie z agresją czy gniewem, chce i potrzebuje tego samego, co każda inna osoba. Brak mu jednak narzędzi i umiejętności do tego, by osiągać swoje cele w konstruktywny sposób. Zajęcia, których prowadzenia chcemy Cię nauczyć, oparte są na empatycznym i opartym na współpracy podejściu do dziecka nieradzącego sobie ze złością. TZA ma formę twórczych warsztatów, w trakcie których wyposażamy Małego Człowieka w nowe zachowania, będące skutecznymi i alternatywnymi dla działań nieakceptowanych społecznie. Trener TZA wychodzi z założenia, że nie istnieje coś takiego, jak “leczenie agresji” czy “terapia dzieci agresywnych”: jego celem jest pokazanie dziecku, że złość jest ważną i cenną emocją, ale należy radzić z nią sobie i wyrażać ją tak, aby nie krzywdzić tym ani siebie, ani innych.

Trening TZA daje dzieciom możliwość przećwiczenia w bezpiecznych warunkach nowych sposobów radzenia sobie. Uczestnicy uczą się również dostrzegać możliwe konsekwencje swoich zachowań: zarówno te negatywne, jak i pozytywne. Cele te realizujemy przede wszystkim w oparciu o analizę i odgrywanie trudnych sytuacji - proponowanych przez trenerów lub przywoływanych przez dzieci z ich własnego życia. 

Dzieci prowadzą pomiar swoich osiągnięć – przyznają sobie punkty za poszczególne osiągnięcia, wynikające z ustalonych zasad oraz z samodzielnie dostrzeganych przez siebie sukcesów (jak np. zmiana myślenia na omawiany temat). Liczba punktów uzależniona jest od tego, jak ważne jest dla dziecka dane osiągnięcie, dzięki czemu trening TZA dodatkowo pomaga kształtować im adekwatną samoocenę.



Profesjonalny trening TZA jest podzielony na 3 moduły:

1. Trening umiejętności prospołecznych

Uczestnicy uczą się i ćwiczą podstawowe umiejętności społeczne, takie jak np.: proszenie o pomoc, zadawanie pytań, rozpoczynanie rozmowy, mówienie komplementów, przepraszanie, wyrażanie uczuć, radzenie sobie z oskarżeniem. 

2.  Trening kontroli złości/ Kontrola gniewu

Celem tego etapu jest nauka rozpoznawania emocji, szczególnie gniewu, i identyfikowania sytuacji go wyzwalających. Dzieci są uczone technik zarządzania emocjami, takich jak:

  • techniki oddechowe
  • relaksacja
  • przekierowywanie myśli
  • automonitoring emocji
  • nauka własnych strategii radzenia sobie z gniewem.

3. Trening wnioskowania moralnego 

Dzieci wzbogacają dotychczas zdobyte umiejętności o zdolność rozpoznawania i analizowania sytuacji wymagających podejmowania moralnych decyzji. Są uczone myślenia etycznego, podejmowania decyzji zgodnych z normami społecznymi, rozwiązywania problemów z perspektywy wartości moralnych.

Trening TZA dedykowany jest m.in. dzieciom z diagnozą ADHD, zaburzeń ze spektrum autyzmu (w tym z zespołem Aspergera) i innymi całościowymi zaburzeniami rozwoju, a także tym radzącym sobie z sytuacjami stresującymi poprzez autoagresję lub stosowanie agresji słownej/fizycznej/psychicznej względem innych. Udział w zajęciach pomoże również dzieciom nieśmiałym, wycofanym, reagującym lękiem. 

TZA - kurs online z certyfikatem - dlaczego warto wybrać platformę PsychoMedic.Edu.pl? 

Pomożemy Ci „poczuć”, o co chodzi w TZA. Kurs online pozwoli Ci zrozumieć, jak przełożyć teoretyczne zasady na praktykę.


  • Lepiej zrozumiesz mechanizmy trudności w adekwatnym reagowaniu na stresujące sytuacje, nawiązywaniu i utrzymywaniu relacji interpersonalnych u Uczestników TZA. Kurs online nauczy Cię budowania z nimi pomocnej relacji i przeprowadzania ćwiczeń, które pomogą im transformować niesłużące im schematy reagowania na bardziej adaptacyjne.
  • Dowiesz się, jak krok po kroku postępować z osobami potrzebującymi wsparcia w warunkach treningu zastępowania agresji. 
  • Poznasz odpowiedź na pytanie, jak planować, przeprowadzać i oceniać przebieg poszczególnych treningów TZA– i jak zadbać o to, aby każde zajęcia przybliżały każdego Uczestnika do realizacji wyznaczonych celów terapeutycznych. 
  • Poznasz najnowsze standardy w zakresie pracy z dziećmi z problemami w radzeniu sobie z agresją. Otrzymasz pakiet wytycznych i wskazówek, które będą dla Ciebie drogowskazem w trudniejszych momentach konsultacji kwalifikujących i prowadzenia treningu..
  • Aby dzieci nas słuchały, musimy przemawiać do nich w sposób, który będzie przekonujący i ciekawy. Ta sama zasada powinna przyświecać trenerom TZA: aby dzieci korzystały z udziału w zajęciach, ćwiczenia muszą być dla nich atrakcyjne i angażujące. Pokażemy Ci, jak zjednać sobie małych Uczestników i zapewnić im dobrą zabawę, pozostając jednocześnie w roli profesjonalisty.

Jednym słowem: pomożemy Ci stać się takim trenerem TZA, który w pełni skupia się na swojej pracy i budowaniu z Uczestnikami jakościowej więzi - zostawiając w tyle obawy odnośnie własnych kwalifikacji czy kompetencji.

Szkolenie TZA od PsychoMedic.pl - konkretna wiedza, nowe umiejętności i praktyczne materiały szkoleniowe


Podstawą naszego kursu przygotowującego do prowadzenia treningu zastępowania agresji - TZA - jest cykl filmów instruktażowych, zawierających praktyczny pakiet objaśnień i wskazówek do codziennej pracy, przygotowany w sposób konkretny i przystępny. Oprócz tego otrzymasz od nas:

  • certyfikat ukończenia: po zakończeniu szkolenia, uczestnicy otrzymają certyfikat potwierdzający zdobycie kompetencji w zakresie prowadzenia Treningu Zastępowania Agresji;


  • pełną elastyczność: po wykupieniu dostępu do szkolenia, masz możliwość jego realizacji w ciągu 90 dni;


  • zaproszenie do naszej zamkniętej grupy “Społeczność Akademii Terapeuty” - twórczego środowiska pasjonatów, gdzie wymieniamy się doświadczeniami i wspieramy w codziennej pracy;


  • oraz ekskluzywny pakiet materiałów szkoleniowych, stanowiących realną pomoc w procesie planowania, prowadzenia i ewaluowania zajęć TZA - otrzymasz m.in.:
  • formularz kwalifikacyjny, który pomoże Ci w pozyskiwaniu potrzebnych informacji podczas wstępnych konsultacji do zajęć TZA;
  • praktyczny plan kilkumiesięcznego treningu zastępowania agresji;
  • propozycje reguł (kontraktu) ustalanych na czas prowadzenia zajęć TZA;
  • materiały wspomagające trening w ramach modułu 1 - treningu umiejętności prospołecznych;
  • materiały wspomagające w prowadzeniu zajęć z modułu 2 - treningu kontroli złości - m.in. inwentarz złości czy dotyczące elementów złości, fizycznych sygnałów złości, rozpoznawania emocji, rodzajów agresji i przemocy;
  • materiały wspomagające prowadzenie treningu wnioskowania moralnego;
  • inne, praktyczne materiały, które ułatwią Ci debiut w roli trenera, m.in. dotyczące aranżacji sali podczas treningu.
Technik prowadzenia skutecznych TZA będzie uczyć Cię:

Joanna Stryjecka-Chwir: certyfikowana trenerka i praktyczka zastępowania agresji, certyfikowana terapeutka ręki i zaburzeń morotyki małej, psychoterapeutka dzieci od 6 r.ż., młodzieży, osób dorosłych i rodzin specjalizująca się w technikach CBT i TSR. Absolwentka studiów magisterskich na kierunku pedagogika opiekuńczo-wychowawcza z terapią pedagogiczną; obecnie w trakcie całościowego szkolenia z psychoterapii osób dorosłych (Szkoła Psychoterapii Crescentia) oraz psychoterapii dzieci i młodzieży (Poza Schematami). Doświadczenie zawodowe zdobywała m.in. w szkole podstawowej oraz Ogólnopolskim Pogotowiu dla Ofiar Przemocy “Niebieska Linia”.


Sprawdź inne szkolenia PsychoMedicEDU

Masz pytania? 

W razie trudności w dokonaniu płatności, pytań lub wątpliwości prosimy o wiadomość na adres e-mail: [email protected]