WYZWANIA W LECZENIU DEPRESJI I LĘKU – WYTYCZNE I WSKAZÓWKI OD PREZESKI PTP.

SZKOLENIE ZAAWANSOWANE. 

Certyfikowane szkolenie online

Termin szkolenia: 19 czerwca 2024 r. (środa) w godz. 18:30 – 20:30
Choć depresja i lęk to najczęściej spotykane problemy w praktyce psychiatrycznej, dobór bezpiecznej i skutecznej metody leczenia nie zawsze jest prosty. 

Jakie (niekoniecznie oczywiste) czynniki uwzględnić, dobierając lek przeciwdepresjny dla Pacjenta?

W jakich okolicznościach włączenie benzodiazepin będzie uzasadnione i bezpieczne dla Pacjenta(-ki)? 

Jaką strategię obrać, gdy leczenie okazuje się nieskuteczne?

O czym pamiętać, prowadząc Pacjenta ze współistniejącymi: depresją i zaburzeniami lękowymi?

W ogniu trudnych pytań dotyczących terapii depresji i lęku stanie prof. Dudek, prezeska Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego:

Depresję w psychiatrii przyrównuje się czasem do przeziębienia w medycynie rodzinnej. I rzeczywiście, jest to jeden z najczęściej występujących problemów natury psychicznej, a psychiatra może wybierać spośród bardzo dużego wachlarza skutecznych leków. Każdy lekarz wie jednak, że nie oznacza to szybkiego, łatwego - “książkowego” przebiegu terapii. Pod opieką każdego z nas pozostaje przynajmniej kilka osób, u których farmakoterapia nie daje zadowalających rezultatów, lub u których pojawia się konieczność leczenia zaburzeń współistniejących. Jak reagować na te i inne trudne sytuacje skutecznie, ale i bezpiecznie dla Pacjenta? Odpowiedź na to pytanie staje się jeszcze trudniejsza, gdy u Pacjenta z depresją współistnieją choroby somatyczne, tendencje do uzależnień lub specyficzne potrzeby i obciążenia wynikające z wieku. 

Zebraliśmy dla Was odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące doboru leczenia i reagowania na różne trudności w farmakoterapii depresji oraz lęku. Nadchodzące szkolenie to praktyczne kompendium wskazówek i najnowszych wytycznych - z uwzględnieniem zmian, jakie wprowadziło ICD-11.


PRAKTYCZNY PROGRAM
  • Depresja w ICD-11 - aktualna terminologia i wskazówki diagnostyczne 
  • Jak ustalać i realizować cele w leczeniu depresji? 
  • Przegląd najczęściej stosowanych leków przeciwdepresyjnych: SSRI, SNRI, SARI - mechanizm działania, wskazania i przeciwwskazania, zalety i wady 
  • Jak dobrze dobrać lek przeciwdepresyjny? O czym pamiętać podczas zbierania wywiadu? 
  • Strategie farmakologiczne w przypadku nieskuteczności leczenia pierwszego rzutu 
  • Współistnienie depresji i lęku/zaburzeń lękowych - kluczowe zasady i złote standardy leczenia 
  • Kiedy i jak stosować benzodiazepiny? Korzyści i ryzyko w leczeniu przy wykorzystaniu BDZ 
  • O czym pamiętać, prowadząc leczenie kobiety w wieku rozrodczym?


DLA KOGO?

Webinar jest nieodpłatny - zwiększamy dostęp do rzetelnej, najnowszej wiedzy medycznej. Zapraszamy wszystkich lekarzy, którzy chcą zdobyć, uporządkować lub zrewidować swoją wiedzę dot. leczenia depresji i lęku. 


Na szkolenie zaprasza prof. dr hab. n. med. Dominika Dudek:

profesor zwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego, lekarka specjalistka psychiatrii. Obecnie pełni funkcję Prezeski Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, Kierownika Katedry Psychiatrii Collegium Medicum UJ oraz redaktorki naczelnej topowego magazynu “Psychiatria Polska”. Jest przewodniczącą: Państwowej Komisji Egzaminacyjnej na kierunku psychiatria w Krakowie, Komisji Bioetyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Komitetu Redakcyjno-Wydawniczego PTP. Autorka i współautorka kilkuset publikacji naukowych oraz licznych książek z zakresu psychiatrii. 

Co zyskam wykupując bilet na szkolenie online?

W cenie zawierają się:

– udział w szkoleniu online „na żywo” – spotkanie odbywa się w pokoju webinarowym ClickMeeting;

– możliwość obejrzenia nagrania 2-godzinnego szkolenia przez 30 dni od daty premiery/zakupu nagrania;

– imienny certyfikat uczestnictwa – szkolenia organizowane w ramach Akademii Terapeuty PsychoMedic.pl są certyfikowane, a certyfikat otrzymują nie tylko osoby, które biorą udział w szkoleniu „na żywo”, ale również te, które korzystają z nagrania archiwalnego;

– zaproszenie do zamkniętej grupy „Społeczność Akademii Terapeuty” na portalu Facebook.

Sprawdź ofertę subskrypcji naszych szkoleń TUTAJ

Sprawdź inne szkolenia Akademii Terapeuty

"Dorosły Pacjent chce odebrać sobie życie - zalecenia dla psychologów i psychoterapeutów" prof. dr hab. n. med. Agnieszka Gmitrowicz "ADHD u dorosłych - diagnostyka i psychofarmakoterapia. Zaawansowane kompendium dla lekarzy" dr n. med. Tomasz Gondek, lek. Agata Todzia-Kornaś, mgr Olga Maracewicz "Depresja z przebiegiem sezonowym. Co lekarz psychiatra powinien wiedzieć o rytmach biologicznych i chronoterapii?" prof dr hab. n. med Adam Wichniak "Światowe trendy w psychiatrii - przegląd najważniejszych zagadnień z konferencji World Psychiatric Association 2023" lek. Kalina Chodzicka, dr n.med. Piotr Serafin, lek. Paweł Wierzbicki, lek. Ewa Buda "Trauma rozwojowa - jak skutecznie pomóc dziecku, integrując założenia neurobiologii i współczesnej psychoterapii?" dr Kamila Kuprowska-Stępień "Seksuologia w ICD-11: nowe wytyczne odnośnie diagnozy i słownictwa" prof. dr hab. n. med. Zbigniew Lew-Starowicz "ADHD, CHAD, a może borderline? Wskazówki do diagnozy różnicowej" mgr Agata Kowalska "Diagnostyka i terapia zaburzeń związanych z traumą - najnowsze wytyczne" mgr Igor Rotberg "Dysfunkcjonalne schematy DDA/DDD - jak zmieniać je w psychoterapii? Wytyczne i wskazówki dla terapeutów" dr n.hum. Ewa Woydyłło-Osiatyńska "ICD-11: jakie zmiany wprowadza i jak zastosować je w praktyce?" prof. dr hab. n. med. Piotr Gałecki "Małoletni w gabinecie: jak stosować przepisy prawa? Praktyczne wytyczne dla psychologów" mgr Monika Nowicka-Jasińska "Lęk paniczny - najnowsze wytyczne odnośnie diagnozy różnicowej i terapii" mgr Maria Gaj "Farmakoterapia a psychoterapia - fundamentalne szkolenie dla psychologów i terapeutów na 2024r." lek. Maciej Dul "DBT w terapii zaburzeń osobowości i trudności interpersonalnych - niezbędne techniki dla każdego psychologa i terapeuty" mgr Izabela Budzyńska "Zachowania autoagresywne u młodzieży - skuteczne techniki terapeutyczne" mgr Klaudia Siwek
Masz pytania? 

W razie trudności w dokonaniu płatności, pytań lub wątpliwości prosimy o wiadomość na adres e-mail: [email protected]